Sena svetainė
Paraiškos finansavimui

Garsi juostų audėja savo stakles perdavė Justino Vienožinskio muziejui

Sulaukusi 91-erių, Rokiškio krašto garbės pilietė, juostų karaliene vadinama Palmira Damijonaitienė apsisprendė – audimo staklės jau nebe jai, nebeaus. Ir savo ketverias audimo stakles, prie kurių meistravo ir jos vyras, inžinierius Petras, po gaisro studijoje likusius juostų raštus, siūlus, juostų pavyzdžius perdavė Justino Vienožinskio sodybai-muziejui.

Norėjo, kad viskas liktų gimtinėje

„Manau, kad tai geras sprendimas. Tikrai nebeausiu, nors dar taip norėčiau. Tiek metų austa – beveik 70, nes pirmąją juostą išaudžiau, būdama 23 metų“, – sakė šį savaitgalį J. Vienožinskio sodyboje-muziejuje apsilankiusi P. Damijonaitienė.

Pasak juostų audėjos, ji gimusi netoli Obelių, Kairelių kaime, kurio dabar nebėra – nė vienos trobos neliko. Tad šis kraštas jai labai brangus ir ji džiaugiasi, kad jos palikimas atsidūrė gimtinėje, gerose rankose. „Daug ką sunaikino ugnis, kai studijoje Vilniuje kilo gaisras, gal net tyčia buvo padegta. Neišliko daugelio mano sukurtų juostų raštų pavyzdžių, nes ko nesunaikino ugnis, tą užliejo vanduo“, – apgailestavo juostų audėja.

Panašu, kad audimo tradicija nenutrūks

Sodyboje gyvenanti Justino Vienožinskio anūkė Nijolė Šiaučiūnienė pasakojo, kad viskas vyko labai netikėtai – sulaukusi P. Damijonaitienės skambučio, susitiko ir labai greitai sutarė, kad audėjos paveldas tinkamą prieglobstį ras atnaujintame erdviame sodybos kluone. „Noriu pati išmokti austi, pažadėjo Palmira parodyti, supažindinti su šiuo amatu. Ir planuoju sodyboje rengti audimo edukacijas, kad prie šio seno lietuviško amato galėtų prisiliesti jaunimas ir Palmiros dovanotos staklės nenutiltų“, – sakė N. Šiaučiūnienė.

Norinčių išmokti austi atsirado ir daugiau – susitikti su audėja atvyko Obelių gimnazijos darbų ir technologijų mokytoja Jolanta Kareniauskienė. „Norėčiau išmokti pati, kad vaikams, savo mokiniams galėčiau perteikti šį amatą“, – planais pasidalino mokytoja.

Išmoko pati ir nebeišlipo iš staklių

Kaip pasakojo P. Damijonaitienė, austi ji išmoko jaunystėje – ne iš mamos, ir ne iš močiutės. „Viena moteris man parodė kaip austi, tačiau viso šio amato išmokau pati. Audimas man labai patiko, net per Kalėdas mane galima buvo pamatyti staklėse“, – pasakojo garsioji audėja, audusi tik juostas.

Išmokusi šio amato, P. Damijonaitienė buvo priimta dirbti į Vilniaus „Dailės“ kombinatą profesionalia audėja. Daug važinėjo po Lietuvos kaimus, tyrinėjo sodybose bei muziejuose aptiktus rankdarbius, audinius, jų raštus, remdamasi senaisiais pavyzdžiais, kūrė savo variantus. Išmokusi visų Lietuvoje naudotų audimo būdų, be tradicinių juostų ėmė austi ir plačias, kurios tapo interjero puošybos detalėmis. Audimui naudojo linų pluošto ir vilnonius siūlus.

P.Damijonaitienės išaustos juostos dovanotos JAV prezidentams, Prancūzijos prezidentui Fransua Miteranui, popiežiui Jonui Pauliui II, Indirai Gandi, Lietuvos Respublikos prezidentams Algirdui Mykolui Brazauskui, Valdui Adamkui, Atkuriamojo Seimo pirmininkui Vytautui Landsbergiui, kitiems garsiems žmonėms.

Audėjos juostų parodos buvo surengtos daugelyje pasaulio šalių: Prancūzijoje, JAV, Indijoje, Vengrijoje, Belgijoje, Šveicarijoje, Kanadoje. JAV jos juostos eksponuotos šešis kartus. Po paskutinės parodos Los Anžele jai buvo suteiktas šio miesto garbės pilietės vardas, juostų liko San Francisko pasauliniame audimo muziejuje.

Rokiškio krašto muziejuje su P. Damijonaitienės kūryba plačiau buvo galima susipažinti 2000, 2003, 2013, 2018  m. surengtose parodose. Po kiekvienos parodos  muziejaus fondai pasipildydavo dovanotomis juostomis. Muziejuje saugoma įspūdinga per 400 juostų kolekcija.

2004 m. P. Damijonaitienei suteiktas Rokiškio krašto garbės pilietės vardas.