Sena svetainė
Paraiškos finansavimui

Ilzenbergo dvare paminėtas Lietuvos ir Rumunijos diplomatinių santykių 100-metis

Rumunijos ambasada tęsia dešimtmetę tradiciją ir Ilzenbergo dvare jau aštuntąjį kartą birželio 21 d. vakare surengė koncertą iš ciklo „Livija Majoresku-Dimšienė“. Šventė surengta kartu su Rokiškio rajono savivaldybe ir llzenbergo dvaru. Šį kartą minėta dar viena ypatinga proga –  Lietuvos ir Rumunijos diplomatinių santykių 100-metis.

Susirinkusius garbingus svečius sveikino Rumunijos ambasadorė Adriana Ciamba, LR užsienio reikalų viceministras Simonas Šatūnas, Rokiškio rajono meras Ramūnas Godeliauskas.

Rumunijos ambasadorė A. Ciamba, sveikindama svečius, priminė abiejų šalių santykių istoriją, kuri oficialiai prasidėjo 1924 m., kai Rumunija užmezgė diplomatinius santykius su Lietuva. SSRS 1940 m. įvykdytos Lietuvos okupacijos ir aneksijos Rumunija nepripažino. 1991 m. rugpjūčio 26 d. Rumunija pripažino Lietuvą de jure. 1991 m. rugsėjo 13 d. atkurti šalių diplomatiniai santykiai. Nuo tada Rumunija ir Lietuva palaiko tvirtus dvišalius santykius, kurie yra paremti panašiais politiniais tikslais, partneryste ES ir NATO struktūrose, bendromis demokratinėmis vertybėmis.

Užsienio reikalų viceministras S. Šatūnas pabrėžė, kad Lietuva turi puikų sąjungininką – Rumuniją, kai Briuselyje tenka kovoti už bendrus interesus.

Rokiškio rajono meras R. Godeliauskas pasidžiaugė, kad Lietuvą su Rumunija sieja ne tik diplomatiniai santykiai, tačiau ir prieš šimtmetį Ilzenbergo dvare gyvenusi rumunė, talentinga pianistė ir vertėja Livija Majoresku.

Svečius žavėjo kerintis Rumunijos sopranas

Į šventę susirinkę aukšto rango svečiai vėliau mėgavosi jaunos Rumunijos atlikėjos, soprano Aida Pascu  ir pianisto Gabriel Gitan atliekamais kūriniais.  24-erių rumunė Aida Pascu šiais metais pripažinta tarptautinių klasikinės muzikos apdovanojimų (ICMA) jaunąja atlikėja.

Aida Pascu gimė ir užaugo muzikalioje šeimoje, abu jos tėvai – operos dainininkai. Ji priklausė Nacionalinės Bukarešto operos vaikų chorui ir studijavo klasikinį dainavimą Bukarešto muzikos universitete pas tenorą Ionelį Voineagą. Sopranas taip pat dalyvavo meistriškumo kursuose, kuriuos vedė žinomi menininkai, tokie kaip Nelly Miricioiu ir Raina Kabaivanska.

Jai akomponavo Gabriel Gitan Ilzenbergo dvare ta proga specialiai suderintu itin retu XIX a. Gebrǘder Knake rojaliu.

Kas sieja Rumuniją su Ilzenbergo dvaru?

Ilzenbergo dvarą, besiribojantį su Latvijos siena, Rumunijos ambasada pasirinko neatsitiktinai. 16 a. įkurta dvarvietė – išskirtinis Lietuvos objektas, turintis tiesioginių sąsajų su Rumunija. Viena iš paskutinių dvaro savininkių buvo garsaus rumunų intelektualo, literatūros kritiko ir Rumunijos ministro pirmininko Tito Majoresku duktė Livija, kuri čia persikėlė ištekėjusi už lietuvių bajoro Eugenijaus Dimšos. Jam mirus, nuo 1920 m. Ilzenbergo dvaro valdymą perėmė į savo rankas. Prieš daugiau kaip šimtmetį Ilzenbergo dvare gyvenusi L. Majoresku-Dimšienė buvo talentinga pianistė ir vertėja. Ji Rumunijoje puikiai žinoma dėl literatūros klasikų vertimų.

2014 m. Rumunijos ambasada Ilzenbergo dvare surengė pirmąjį koncertą čia gyvenusiai L. Majoresku-Dimšienei atminti. Per dešimtmetį surengti jau aštuoni šio ciklo koncertai.