Sena svetainė
Paraiškos finansavimui

Projekto „Jaunimas – senjorams. Aktyvi senatvė“ dalyvių susitikime Vokietijoje – apie skirtingų kartų bendrystę

2022 m. balandžio 21-23 d. Rokiškio rajono savivaldybės delegacija dalyvavo tarptautinio ES programos „Europa piliečiams“ projekto „Jaunimas – senjorams. Aktyvi senatvė“, vykdomo kartu miestų tinklo „Douzelage“ organizacijos nariais. Į Bad Kėtztingo mieste, Vokietijoje vykusį renginį atvyko daugiau kaip 40 dalyvių.  Jie lankėsi Šv. Bendikto senelių globos namuose, kurie veikia kartu su vaikų darželiu. Projekto koordinatorė, Komunikacijos ir kultūros skyriaus vedėja Irena Matelienė žavėjosi įstaiga: „Toks retas sprendimas maloniai nustebina pozityvumu. Nors senoliai ir vaikai net nesusiję giminystės ryšiais, bendraujama šiltai ir betarpiškai. Gal toks skirtingų kartų bendravimo modelis gali būti kuriamas ir Rokiškyje? Minėtosios įstaigos vaikų darželis veikia pagal Montessori ugdymo metodiką ir yra labai populiarus. Žinau, kad Rokiškyje yra nemažai šeimų, besidominčių Montessori mokymu, tačiau ugdymo įstaigos, dirbančios pagal šią metodiką, nėra“.

Darbiniuose susitikimuose Škofjos Lokos (Slovėnija), Mėrseno (Niederlandai), Holstebro (Danija), Kėsego (Vengrija) atstovai pristatė jų savivaldybėse vykdomas įvairias socialinio ir nuomojamo  būsto paieškų kampanijas, kurių metu didelio ploto neužimto būsto savininkai skatinami jį pritaikyti ir nuomoti arba parduoti savivaldybei su pagalba nuperkant patogų mažesnio ploto būstą. Delegacijos dalyvė, Turto valdymo ir ūkio skyriaus vedėja Violeta Bieliūnaitė-Vanagienė siūlys Rokiškio rajono savivaldybės vadovams svarstyti galimybę verslumo skatinimo programose įvesti prioritetą, pagal kurį asmenys galėtų gauti lėšų gyvenamojo būsto pritaikymui (atskiram įėjimui, apdailai, rinkodarai ir pan.), po ko jie įsipareigotų atitinkamą laikotarpį teikti ilgalaikės arba trumpalaikės nuomos paslaugas. „Galbūt šis sprendimas su laiku padidintų nuomojamo būsto pasiūlą ir leistų turistams pasirinkti Europos Sąjungoje itin patrauklios nakvynės ir pusryčių paslaugos variantą.“

Tarptautinį renginį organizuoti Bad Kėtztingo savivaldybės vadovai patikėjo savo Jaunimo tarybai, kurios aukštomis kompetencijomis veikti ne tik jaunimo, bet ir kitose savivaldos srityje, žavėjosi visi renginio svečiai. Jaunimo reikalų koordinatorius Rokiškyje Gediminas Kriovė ketina partnerystę su kolegomis pradėti nuo nuotolinių veiklos pristatymų ir debatų šiuo metu aktualia laisvės tema. „Tikiu, kad vokiečiai taps nuolatiniais mūsų jaunimo organizacijų sąjungos „Apvalus stalas“ projektų partneriais.“

Miesto šeimininkai pristatė svečiams turtingą istoriją ir daugiau kaip 600 metų raitelių eisenos tradicijas, įtraukiančias visus dalyvauti galinčius gyventojus. Miesto parke palei taką įrengti stulpeliai su visų orkestro sudėtyje naudojamų instrumentų pažinimo lentelėmis, kuriose greitojo atsako (QR) kodas leidžia paklausyti skambančio instrumento. „Su „baltu“ pavydu klausėmės Bad Kėtztingo orkestro, kurio populiarinimui parke ir įrengtos lentelės. Regis, paprasti kūriniai, o bemat sukuria šventinę nuotaiką. Labai patiko archyvaro Clemens Pongratz vedama ekskursija. Jis iš meilės miestui veda įspūdingai išsamų tinklaraštį „Koetzting.blogspot“. Galvoju, kad mūsų kultūros projektų finansavimo priemonėse dar neturėjome prioriteto, skatinančio Rokiškio istorijos tyrinėtojus rašyti  tinklaraštį. Verta apie tai pagalvoti.“ pasakojo Irena Matelienė.

Rokiškio delegacijai patiko ir apsilankymas Bad Kėtztingo privačioje sveikatinimo klinikoje „Sinokur“, kurioje veikia ilgalaikės sveikos gyvensenos formavimo programos. Programos ilgalaikiškumas (lankomasi 1 kartą per savaitę vienerius metus) yra jos sėkmės garantas. Violeta Bieliūnaitė-Vanagienė dalinosi įspūdžiais: „Norėtųsi dalyvauti panašioje programoje. Mus lydintys vokiečiai pasakojo, kad ji yra labai veiksminga keičiant įpročius. Žmonės išgyja nuo streso sukeltų ligų, net alergijos atsikratoma.“ Gediminas Kriovė paantrino kolegei: „Žmonės čia visko išmoksta praktiškai: kartu gaminamas sveikas maistas, lankomas baseinas, daroma mankšta, vykstama į gamtą, mokomasi masažo, mokomasi pažinti vaistažoles ir su jomis atlikti gydymo procedūras. Visiškai tikiu, kad per metus laiko pasikeičia gyvenimo būdas“.

Šis projektinis susitikimas yra penktas. Baigiamasis projekto renginys vyks 2022 m. rugpjūčio mėn. Škofjės Lokos mieste, Slovėnijoje.

Rokiškio rajono savivaldybė yra tarptautinio miestų tinklo „Douzelage“ narė nuo 2018 m. Organizacija gyvuoja jau daugiau kaip 30 metų, vienija 27 šalių miestus. Jai priklausyti gali vienas miestas iš vienos šalies. Pagrindinė organizacijos veikla – bendrų ES projektų rengimas ir įgyvendinimas įvairiomis socialinėmis temomis, taip pat kultūros, švietimo ir sporto mainai.