Sena svetainė

Parama jauniems specialistams – Rokiškio rajono savivaldybės rūpestis rajono žmonių saugumu

Parama jauniems specialistams – Rokiškio rajono savivaldybės rūpestis rajono žmonių saugumu

Rokiškio rajono taryba pritarė savivaldybės bendradarbiavimo sutarčiai su Panevėžio apskrities vyriausiuoju policijos komisariatu. Ši sutartis ypatinga tuo, kad jos dėka bus skatinami jauni policijos pareigūnai, kurie savo tarnybos vieta pasirinks mūsų rajoną. Paramos suma solidi – 5 tūkst. Eur. Rajono meras Ramūnas Godeliauskas mano, kad geroji praktika, itin pasiteisinusi kviečiant jaunus medicinos specialistus, pasiteisins ir norint pritraukti policijos pareigūnus. „Tai darome rūpindamiesi, visų pirma, rajono žmonių saugumu“, – sako meras.

Specialistų trūkumas – aktuali problema

Demografinės problemos, vidinė gyventojų migracija į didžiuosius miestus skaudžiai palietė daugelį šalies rajonų. Jaunimas po studijų mieliau renkasi didžiuosius miestus. Kaip juos paskatinti darbo ir gyvenimo vieta rinktis Rokiškio rajoną? Rajono meras Ramūnas Godeliauskas atvirai kalba: nors specialistų trūkumas provincijos gydymo, ugdymo, teisėsaugos institucijose yra opi problema, tačiau vieningos valstybinės politikos, kaip ją spręsti, nėra. „Maža to, sudėtinga konkuruoti, nes ir didmiesčių įstaigos taiko priemones jauniems specialistams pritraukti. Pavyzdžiui, Vilniuje policijos pareigūnui skiriama iki 500 Eur kasmėnesinė būsto nuomos išlaidų kompensacija֧, taikomi didesni darbo užmokesčio koeficientai“ – problemą apibūdino meras.

Rajono savivaldybė, R. Godeliausko teigimu, negali laukti, kol šiuo klausimu bus suformuota vieninga valstybinė politika. Rajono gyventojų saugumu reikia rūpintis jau dabar. Problema aktuali:  – jau šiandien Rokiškio policijos komisariate trūksta darbuotojų. Šiuo metu yra 10 laisvų nekomplektuotų pirminės grandies (vyriausiųjų patrulių) ir 5 viduriniosios grandies (tyrėjų ir vyresniųjų tyrėjų) policijos pareigūnų pareigybių, stygius sudaro 23 proc. Be to, nemažai pareigūnų jau yra įgiję teisę į pareigūnų ir karių valstybinę pensiją. Todėl ateityje policijos pareigūnų trūkumas, o tuo pačiu ir rajono gyventojų saugumo užtikrinimas, gali tapti dar aktualesne problema. Apie tai savo metinėje ataskaitoje vasario mėn. kalbėjo ir Rokiškio policijos komisariato viršininkas Rimantas Čepulis. Todėl rajono savivaldybė, nelaukdama centrinės valdžios iniciatyvų, savo resursais imasi spręsti problemą. „Rajono žmonių saugumas yra mūsų prioritetas“, – akcentavo meras.

Patrauklios sąlygos

Rokiškio rajono savivaldybė, spręsdama policijos pareigūnų stygiaus klausimą, taiko jau anksčiau pasiteisinusią metodiką. Pirmieji taip į rajoną pradėti kviesti medikai, vėliau – pedagogai. Dabar priimta jaunų policijos pareigūnų, kurie tarnybos vieta rinksis Rokiškio rajoną, skatinimo sistema. Rajono meras neatmeta galimybės, kad ateityje tokių skatinimo programų reikės ir daugiau, norint pritraukti kultūros, socialinius darbuotojus ir kitus specialistus.

Kas siūloma jauniesiems policijos pareigūnams? Kaip sakė meras R. Godeliauskas, skatinimo sistema gali būti dviejų tipų. Vienkartinė finansinė paskata atvykusiam dirbti į Rokiškio rajoną pareigūnui – 5 tūkst. Eur. Jis galės ją pasiimti ir panaudoti, kaip pageidaus, pavyzdžiui, : pradiniam įnašui už perkamą būstą, pagerinti jau turimo sąlygas, nusipirkti automobiliui ar kitoms savo reikmėms. Antrasis paramos tipas:  – remti jaunuolių, apsisprendusių tapti policijos pareigūnais, studijas Lietuvos policijos mokykloje, mokant 250 Eur kasmėnesinę stipendiją, o likusią dalį išmokėti pradėjus dirbti Rokiškio rajone. Abiem atvejais pareigūnas įsipareigotų dirbti Rokiškio rajone ne mažiau, kaip trejus metus.

Medikams paskatų sistema pasiteisino

Kaip sako rajono meras R. Godeliauskas, idėjos remti jaunuosius specialistus autorius – rajono ligoninės direktorius Raimundas Martinėlis. Jis pasidalino gerąja patirtimi, kaip veikia jaunųjų medikų pritraukimo sistema. Pasak rajono ligoninės direktoriaus, norint pritraukti jaunus specialistus, reikia dviejų faktorių: stabilios darbo situacijos ir finansinės paskatos. „Rajono ligoninėje išlieka stiprūs Chirurgijos, Skubiosios pagalbos, Anestezijos-reanimacijos ir kiti skyriai. Kai kurių paslaugų spektras bus plečiamas. Taigi, jauniems specialistams perspektyvos tikrai geros“, – sakė pašnekovas. Štai ir šiuo metu rajono ligoninė nekantriai laukia dviejų studijas baigiančių jaunųjų gydytojų: vidaus ligų, taip pat ir abdominalinės chirurgijos specialisto. Pasak R. Martinėlio, būsimų specialistų pradedama dairytis jau tuomet, kai jie pradeda rezidentūros studijas, esant reikalui, rajono savivaldybė padeda už jas sumokėti. Arba jauniesiems medikams, atvykusiems dirbti į Rokiškio rajoną, skiriama vienkartinė išmoka. Ir ši sistema labai sėkmingai veikia ne tik rajono ligoninėje, bet ir kitose gydymo įstaigose. Tikimasi, kad ir kitose srityse skatinimo sistema sėkmingai veiks ir artimiausiu metu pavyks sėkmingai spręsti specialistų trūkumo problemą.