Pirmasis mūsų regiono kultūrinis kelias: geriau už bet kokius vadovėlius
Jau skelbėme, kad šį pavasarį buvo sertifikuotas pirmasis Panevėžio regione kultūrinis kelias – „Penkių kūrėjų kelias“, jungiantis Panevėžį, Biržus, Rokiškį ir penkias legendines asmenybes: teatro režisierių Juozą Miltinį, avangardinio kino kūrėjus, poetus brolius Joną ir Adolfą Mekus, „Naujosios Romuvos“ redaktorių, žurnalistą, visuomenės veikėją Juozą Keliuotį ir jo brolį poetą, pedagogą Alfonsą Keliuotį.
Išbandyti šį 150 km kelią buvo pakviesta grupelė šių trijų savivaldybių turizmo ir kultūros bei komunikacijos specialistų. Tiesa, visų 18 objektų, kuriuos galėtų apimti šis kelias, neaplankėme – tam vienos dienos neužtektų, reikėtų planuoti ilgesnę kelionę.
Patirtys keliaujant pirmuoju mūsų regiono kultūriniu keliu nenuvylė: autentiški legendinių kūrėjų ženklai, jiems svarbios vietos, niekur neužrašyti pasakojimai, emocijos. Tai daugiasluoksnė kelionė, kuriame svarbūs tampa ne tik tie, apie kuriuos pasakojama, bet ir patys pasakotojai, jų kuriama istorija, nuotaika.
Panevėžys: Juozas Miltinis
Kelionę rekomenduojama pradėti Panevėžyje. Čia įkurtas testamentu Panevėžio apskrities G. Petkevičaitės-Bitės viešajai bibliotekai paliktas Juozo Miltinio butas Algirdo gatvės daugiabutyje. Tai paskutinė vieno ryškiausių Lietuvos režisierių gyvenamoji vieta. Čia jis gyveno baigęs darbą Panevėžio teatre.
Net standartinį daugiabučio butą kūrėjas gali paversta unikalia aplinka. Taip yra ir čia. Bute palikta autentiška aplinka ir daiktai, išlaikyta režisieriaus biblioteka, kurioje – knygos – keliomis kalbomis, visomis jomis J. Miltinis ir skaitė. Išlaikyti režisieriaus rankraščiai, užrašai – jų fondas pripažintas nacionalinės reikšmės dokumentinio paveldo objektu ir įtrauktas į UNESCO programos „Pasaulio atmintis“ Lietuvos nacionalinį registrą.
Likęs net laidinis telefonas. Pakėlus ragelį išgirsti įrašytą režisieriaus balsą.
Atvėręs tariamo balkono duris patenki lyg į teatro užkulisius, pasigirsta plojimai ir įžengi … į režisieriui skirtą teatralizuotą ekspoziciją.
Ant stalo gali užtikti net mėgstamiausios spalvos – geltonų rožių. Šalia senovinis kavos malimo malūnėlis – kavą ruošdavo tik pats režisierius, o kavos pupeles maldavo rankiniu būdu.
Kiekvienas daiktas šiame bute turi savo istoriją, o ji pasakoja apie režisieriaus gyvenimą, kūrybą. Tie pasakojimai nuveda ir į Panevėžio Juozo Miltinio teatrą, prie jo – režisieriaus skulptūra. Turėjome progos panardyti po įvairias teatro vietas, ne tik skirtas žiūrovams.
Visus įspūdingus pasakojimus apie lietuviško teatro legendą išgirsite iš Panevėžio apskrities G. Petkevičaitės-Bitės viešosios bibliotekos Kultūros paveldo tyrinėjimo ir skaitmeninimo skyriaus vyriausiosios bibliotekininkės Angelės Mikelinskaitės.
Biržai: Jonas ir Adolfas Mekai
Čia įkurtas avangardinio kino kūrėjų Jono ir Adolfo Mekų palikimo studijų centras, brolių gyvenimą mena Biržų evangelikų reformatų bažnyčia, kur kunigavo jų dėdė, o klebonijoje gyveno broliai Mekai, pro palėpės langelį galėję matyti Širvėnos ežerą ir Astravo dvarą.
Netoli Biržų, dabar jau beveik išnykusiame Semeniškių kaime, kur gimė broliai Mekai, pastatytas paminklinis akmuo su skrybėle, netoli kapinaitėse palaidoti brolių Mekų tėvai ir pats Jonas Mekas. Kukliai, be pompastikos, tik kryžius su užrašu: „Aš vėl pas tave, Žemyna, Žemynėle“.
Visai netoli, Alės Podėnienės sodyboje, galima aplankyti patefonų ir vinilinių plokštelių muziejų. Čia įrengtas atskiras kampelis Mekams, o sodybos šeimininkė, priimdama svečių būrį, atplėšia dar vieną kūrėjų laišką iš unikalios knygos „Gyvenimo lai(š)kai“
Ir vėl viskam nepakartojamą atspalvį suteikia Mekų palikimo studijų centro vyr. bibliotekininkės Indros Drevinskaitės vaizdingi pasakojimai. Kad ir apie bulvinius blynus, kuriuos taip mėgo Jonas Mekas, jog net gyvendamas JAV vieną dieną per savaitę juos kepdavo ir jų ragauti kviesdavosi bičiulius. Jie primindavo jam gimtinę ir motinos keptus blynus. Tokių detalių niekur nerasite, kaip sako pati I. Drevinskaitė, ir daugelis faktų niekur nėra užrašyti, ji pati susirašinėjo su JAV gyvenusiais Mekais, perklausė jų įrašytus interviu.
Rokiškis: Juozas ir Alfonsas Keliuočiai
Juozo ir Alfonso Keliuočių palikimo studijų centras įsikūręs Rokiškio savivaldybės Juozo Keliuočio viešojoje bibliotekoje.
„Naujosios Romuvos“ žurnalų komplektai, knygos, nuotraukos, susiję su abiem broliais Keliuočiais. Vinilinių plokštelių kolekcija, kurią Juozui susiuntė į užsienį nuo sovietinės okupacijos pabėgę draugai. Vilniuje jis jų klausydavosi taip garsiai, kad neišvengiamai su žymiausiais pasaulio studijų įrašais susipažindavo aplinkinių Antakalnio namų gyventojai. O pats J. Keliuotis juokaudavo, kad ir „čekistams“, kurie klausėsi jo pokalbių, pravartu lavinti muzikinį skonį.
J.Keliuočio portretai, biustas, garsioji menininkų dovanota lazda – tai detalės iš jo nediduko butelio Antakalnyje, Vilniuje, kur nuo knygų gausos jau buvo įlinkę grindys.
Apie J. Keliuočio kelionę į Paryžių ir studijas Sorbonos universitete, apie grįžimą namo, apie Kaune pradėtą leisti visiškai kito lygio kultūros žurnalą ir aplink jį sutelktą didžiulį menininkų, mokslininkų, visuomenininkų būrį. Apie daugelį jų vėliau „Naujosios Romuvos“ redaktorius žerdavo vaizdingas istorijas – buvo neprilygstamas pasakotojas. Ir šalia nuolat dirbusį brolį Alfonsą, kuriam teko visi „Naujosios Romuvos“ tekstų taisymo ir parengimo darbai.
Apie keliuotišką juodą kavą, buvusią kavinę „Kregždutę“, veikusią Antakalnyje po jo butu, apie ne vieną dieną švęstas Juozines ir apie brolio Alfonso portfelį, kuriame tilpo viskas – nuo mokinių sąsiuvinių, jo poezijos tekstų iki knygų ir saldžių bandelių, kurias taip mėgo. Daugybę pasakojimų apie brolius Keliuočius yra parengusi šio palikimo studijų centro pirmininkė Alicija Matiukienė.
Tai tik trupinėlis detalių apie šį unikalų „Penkių kūrėjų kelią“. Tik leidęsi į šią kelionę pajusite tikrąją jo dvasią ir sužinosite neskelbtų faktų bei istorijų.
Keliauti galima grupėmis ir pavieniui. Visais atvejais skambinkite šių palikimo centrų telefonais ir tarkitės.
Daugiau informacijos:
Juozo Miltinio memorialinis butas
Vyr. bibliotekininkė Angelė Mikelinskaitė
Tel. +370 45 43 69 89, +370 616 19 168
https://miltinis.lt/
Jono ir Adolfo Mekų palikimo studijų centras
J. Radvilos g. 3, Biržai, III a.
Vyr. bibliotekininkė Indra Drevinskaitė
indra.drevinskaite@3erdve.lt, tel. +370 671 75473
Vyresn. bibliotekininkas Evaldas Timukas
[email protected], tel. +370 622 73313
https://www.birzai.rvb.lt/jono-ir-adolfo-meku-palikimo-studiju-centras
Juozo ir Alfonso Keliuočių palikimo studijų centras
Nepriklausomybės a. 16, Rokiškis
Alicija Matiukienė
Tel. +370 687 16104
http://keliuociucentras.rvb.lt
R.Keliuotytės nuotr.
Savivaldybės inform.
Komunikacijos ir kultūros skyrius
Tel. +370 685 66700
El.p.: [email protected]