Sena svetainė
Paraiškos finansavimui

Rokiškio rajono savivaldybė pasinaudojo galimybe teikti paraišką tapti pilotine savivaldybe projekte „Žaliosios infrastruktūros integravimas į miestų planavimą“

„Kurk Lietuvai“ kartu su Aplinkos apsaugos ministerija nuo rugsėjo mėnesio vykdo „Žaliosios infrastruktūros integravimo į miestų planavimą“ projektą ir siūlo teikti paraiškas savivaldybėms, norinčioms antrajame projekto pusmetyje tapti pilotinėmis, kuriose projekto komanda sieks sukurti ir išbandyti žaliosios infrastruktūros taikymo modelį, kuris leistų savivaldybėms aiškiais žingsniais įsivertinti žaliosios infrastruktūros poreikį ir pritaikyti jos sprendimus strategiškai. Organizuojant dirbtuves su planuotojais, bendruomenėmis ir kitomis suinteresuotomis šalimis, modelis padės skatinti bendradarbiavimą ir parinkti lokaliam kontekstui labiausiai tinkamus ŽI sprendimus – tarp jų ir įvairiuose pasaulio miestuose naudojamą Žalumo indeksą. Šis projektas ir kuriami įrankiai labai prisidės prie savivaldybių savarankiškumo planuojant ir reguliuojant žaliosios infrastruktūros elementus bei jų kokybę.

Žalioji infrastruktūra (ŽI) – tai būdas integruoti kuo daugiau gamtinių elementų į mūsų aplinką taip, kad šie efektyviai padėtų kovoti su šių dienų klimato kaitos ir urbanizacijos keliamais iššūkiais: gerintų aplinkos kokybę, biologinės įvairovės būklę, didintų atsparumą klimato kaitos padariniams, skatintų gyventojų sveikatingumą. Taip pat, žalioji infrastruktūra gali sumažinti miestų priklausomybę nuo pilkosios infrastruktūros, kuri dažnai būna brangesnė, nei gamta paremti sprendimai.

Pasak savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojo Valerijaus Rancevo, dėl to, kad žmogus atsisuka į gamtą, norisi sukurti patrauklią, tvarią ir žalią aplinką gyventojams, ypač pastebėjus kraustymosi į regionus tendencijas.

„Rokiškis jau ne vienerius metus tiek tarptautiniu mastu, tiek nacionaliniu lygmeniu ateities miesto viziją pristato, kaip tvarią, žalią ir draugišką aplinkai, siekdamas ne tik įveiklinti žaliąsias erdves, bet ir jas puoselėti, prižiūrėti, diegdamas ir įgyvendindamas didelius žaliosios energetikos projektus bei mažesnius, atsižvelgdamas į gyventojų poreikius. Tokius kaip, vandens stotelių diegimas viešose vietose, skatinant atsisakyti plastikinių buteliukų, rinktis daugkartinio naudojimo gertuves, elektromobilių įkrovimo stotelės, atsižvelgiant į populiarėjančią tokių automobilių paklausą. Skatinant gyventojus atsisakyti taršių transporto priemonių, susisiekta su BOLT atstovais dėl galimybės Rokiškyje teikti BOLT naudojimosi paspirtukais paslaugą“, – informavo Komunikacijos ir kultūros skyriaus vedėjo pavaduotoja Justina Daščioraitė.

V. Rancevo teigimu, ES parengus žaliojo kurso strategiją, pagal kurią iki 2050 m. Europa taps klimatui neutraliu žemynu, Rokiškis pamažu tampa šios srities pavyzdžiu ne tik kitiems Lietuvos regionams, bet ir didesniems miestams. Kitas parengtas Nacionalinis energetikos ir klimato srities veiksmų planas numato dar ambicingesnius tikslus – iki 2030 m. 45 proc. galutinio energijos suvartojimo sudarys atsinaujinantys energetikos ištekliai. Kaip rašoma plane, tai yra viena didžiausių ambicijų ES mastu. Sparčiai keičiantis klimatui ir vis didėjant taršai, tokius planus įgyvendinti tampa svarbu, siekiant didinti Lietuvos konkurencingumą ir pritraukti investicijų. Netolimoje ateityje užsienio investuotojai nesidairys į regionus, kurie dėl neišplėtotos infrastruktūros nesugebės atliepti besikeičiančių verslo poreikių. Tokiu atveju Lietuva atsidurtų Europos periferijoje, iš kurios kelias atgal – labai sudėtingas.

„Kol šie planai braižomi ir derinami, Rokiškio rajonas jau dabar gali pasidžiaugti prisidedantis prie klimato taršos mažinimo. Įgyvendinamas ne vienas projektas, gavęs finansavimą iš klimato kaitos programos, įrengiant saulės jėgaines. Rajonu susidomėjo ir užsienio investuotojai. Danijos bendrovė „European Energy“, planuodama Lietuvoje įrengti 500 megavatų (MW) galios vėjo jėgainių parkų, viena iš teritorijų pasirinko būtent Rokiškio rajono savivaldybę – Kamajų seniūnijoje numatoma statyti keturiolika jėgainių. Rokiškis, nors ir nedidelis, bet ambicingas miestas, sėkmingai besiskinantis kelią tvarumo link. Manome, kad mūsų savivaldybė, turėdama istorinį ir gamtinį potencialą, įgyvendindama minėtus projektus bei numatydama kurti tvarią, saugią ir švarią gyvenamąją aplinką, gali būti puikiu pavyzdžiu atkuriant gamtos gyvybingumą, kuris yra mūsų visų tiek fizinės, tiek psichologinės gerovės pamatas. Todėl buvo nuspręsta dalyvauti šio projekto atrankoje bei bendradarbiaujant savivaldybės administracijos skyriams, parengta paraiška“, – teigė administracijos direktoriaus pavaduotojas Valerijus Rancevas.