Sena svetainė
Paraiškos finansavimui

Sumaištis dėl žemės nuomos mokesčio: tenka tikslinti dokumentus

Šiemet kilo nemenka sumaištis dėl mokesčių už valstybinės žemės nuomą: dalis asmenų, pastaraisiais metais įsigijusių valstybinę žemę, gavo pranešimą iš Valstybinės mokesčių inspekcijos kaip žemės savininkai ir iš rajono savivaldybės – kaip nuomininkai. Pranešimus apie nuomos mokestį gavo ir ja nebesinaudojantys asmenys. Rajono savivaldybės specialistai sako: klaidos įvyko dėl to, kad Nacionalinė žemės tarnyba (NŽT) pateikė neteisingus duomenis  ir jie operatyviai tikslinami. Jei ir jūs gavote pranešimą apie mokesčius, kurių jums mokėti nepriklauso, kreipkitės į rajono savivaldybę ir Nacionalinę žemės tarnybą – tik ji gali patikslinti duomenis. O jei įvyko klaida, patikslinus deklaracijas, mokesčiams sumokėti suteikiamas papildomas mėnuo.

Apmokestino ir kaip savininką, ir kaip nuomininką

Rajono savivaldybės Turto valdymo ir ūkio skyriaus vedėja Violeta Bieliūnaitė-Vanagienė atvirai sako: tokios sumaišties kaip šiemet su mokesčiais už valstybinės žemės nuomą nėra buvę. Kas nutiko Nacionalinėje žemės ūkio tarnyboje, rajono savivaldybės specialistai gali tik spėlioti. Šiemet pastebėta labai daug netikslių duomenų.

Dažniausiai pasitaiko ir nepasitenkinimo sukelia galimas dvigubas apmokestinimas. Žmonės, kurie anksčiau nuomojo, o dabar įsigijo valstybinės žemės, prašymą sumokėti mokestį gavo iš dviejų institucijų: Valstybinės mokesčių inspekcijos – kaip žemės savininkai, o iš rajono savivaldybės už tuos pačius sklypus – kaip nuomininkai. Aišku, gyventojai nepasitenkinimą reiškia arčiausiai esantiems specialistams. „Pirmiausia skambina ar ateina į savivaldybę reikšti nepasitenkinimo klaidingai manydami, jog savivaldybė nori pasipinigauti ir reikalauja nuomos pinigų“, – sakė V. Bieliūnaitė-Vanagienė. Kita problema: žmonės jau nesinaudoja valstybine žeme, tačiau vis dar laikomi jos nuomininkais, ir, žinoma, gavo pranešimą dėl nuomos mokesčio. Trečias aktualus nesklandumas yra dalies nuomininkų nepatikslinti gyvenamosios vietos duomenys. Pavyzdžiui, nurodytas tik kaimas, kuriame jie gyvena, bet nėra gatvės, namo numerio. Todėl netinkamai adresuoti laiškai gali nepasiekti gyventojų.

Duomenis gali pakeisti tik jų valdytojas

Taigi, jei asmuo gavo pranešimą apie mokėtinus mokesčius ir kaip žemės savininkas, ir kaip nuomininkas, arba gavo prašymą sumokėti nuomą už žemę, kuria nesinaudoja, svarbu yra kreiptis į duomenų valdytoją – Nacionalinę žemės tarnybą. Pavyzdžiui, asmuo valstybinę žemę įsigijo šių metų pirmąjį pusmetį, tačiau tarnybos duomenų bazėje jis dar matomas kaip nuomininkas. Nesklandumų gali kilti ir dėl nebaigtos pirkimo procedūros. V. Bieliūnaitė-Vanagienė pabrėžia, kad rajono savivaldybė padeda besikreipiantiesiems, tačiau duomenis pakeisti gali tik ta institucija, kuri juos teikia. Šiuo atveju – Nacionalinė žemės tarnyba. Kokius duomenis ji pateikė rajono savivaldybei, tokie mokesčių pranešimai ir buvo suformuoti.

Taigi, jei įsivėlė klaida, kviečiame nedelsti ir kreiptis tiek į duomenų teikėją Nacionalinę žemės ūkio tarnybą, tiek į savivaldybę. Pašnekovė pabrėžė – klaidos operatyviai taisomos, gyventojams geranoriškai padeda rajono savivaldybė. Patikslinus duomenis, formuojama nauja deklaracija, ir pagal ją skaičiuojami mokesčiai. Jiems sumokėti tokiu atveju suteikiamas papildomas mėnuo.

Susirūpinti turėtų ir paveldėtojai

Nesusipratimų gali sukelti ir dėl netinkamai atliktos paveldėjimo procedūros. Jei asmuo, kuris nuomojosi valstybinę žemę, mirė, jo paveldėtojai įgyja teisę pratęsti nuomos sutartį. Tačiau, pasak V. Bieliūnaitės-Vanagienės, ši sutartis nepratęsiama automatiškai. Paveldėtojai turi kreiptis į Nacionalinę žemės tarnybą dėl sutarties pratęsimo arba nutraukimo, jei neketina naudotis valstybine žeme.