Sena svetainė
Paraiškos finansavimui

Ieško sprendimų, kaip stabdyti narkotikų plitimą mokyklose

Išklausęs moksleivių nuomonės apie elektroninių cigarečių bei narkotikų vartojimą mokyklose ir kartu ieškojęs sprendimų kaip tam užkirsti kelią, šį kartą Rokiškio rajono meras Ramūnas Godeliauskas diskusijai sukvietė tėvelių bendruomenes atstovaujančius rajono mokyklų tarybų pirmininkus.

Priminsime, kad po susitikimo su moksleiviais, jie pasižadėjo sukurti socialinę reklamą, savivaldybė įsipareigojo padėti su jos sklaida, jeigu reikės, apmokėti jaunimo pasirinktus influencerius, kurie skleistų žinią apie narkotikų žalą, taip pat – susitarti su policija dėl iš anksto neskelbiamų kratų mokyklose.

Kviečia jungtis

Pasak mero, atskirai nei savivaldybė, nei mokyklos, nei mokinių ir tėvelių bendruomenės nieko nepadarys, reikia jungti pastangas ir kompleksiškai veikti visiems. “Kol kas tarp Lietuvos savivaldybių nėra sėkmės pavyzdžių, kuriais galėtume sekti, siekiant suvaldyti ar bent jau sumažinti mokyklose plintantį svaigiųjų medžiagų vartojimą. Savivaldybės dar ieško būdų kaip kovoti su šia problema. Be abejo, sunku tikėtis, kad ji visai išnyks, bet bent jau pavyktų sumažinti vartojimo ir plitimo mastą“, – sakė R. Godeliauskas.

Ne visi tėvai nori matyti problemą

Į diskusiją atvyko 9 Rokiškio rajono mokyklų tarybų pirmininkai: Linas Brekys (Juozo Tūbelio progimnazija), Jurgita Kavaliauskienė (Rokiškio pagrindinė mokykla), Simonas Tuska (Rokiškio Juozo Tumo-Vaižganto gimnazija), Ingrida Trumpaitė (Rokiškio Senamiesčio progimnazija), Jolita Braukylienė (Kamajų Antano Strazdo gimnazija), Džiuginta Lukošiūnienė (Obelių gimnazija), Ramutė Vaičėnienė (Pandėlio gimnazija), Olga Vaitiekūnienė (Juodupės gimnazija), Sigita Ruželytė-Popovienė (mokykla-darželis „Ąžuoliukas“).

Mokyklų tarybų pirmininkų nuomone, problema ir ta, kad pačios tėvelių bendruomenės neturi supratimo apie elektroninių cigarečių ir narkotikų vartojimo mokyklose mastą. Mokyklos, saugodamos savo reputaciją ir reitingus, tokią informaciją stengiasi nuslėpti.

Antra vertus, daugelis tėvelių ir nenori žinoti, galbūt bijodami išsiaiškinti faktą, kad ir jų atžalos vartoja. O kai kurie apskritai į elektroninių cigarečių vartojimą žiūri pro pirštus, ignoruodami tai, kad elektroninės cigaretės papildomos narkotinėmis medžiagomis ir nebeaišku kokiomis.

Narkotikų rūšių tiek, kad testai jų nebeatpažįsta

Pasak mero, į rinką dabar patenka tiek neaiškių nuodingų medžiagų, narkotikų, kad pati teisėsauga pripažįsta – nebespėjama gaminti testų, kuriais galima būtų fiksuoti ir ištirti, kokių medžiagų kas prisivartojęs. „Skaičiuojama keli šimtai narkotinių medžiagų rūšių, o į narkotikų sąrašą įrašyta tik kelios dešimtys“, – pastebi R. Godeliauskas.

Medikai dažnai nebeatpažįsta, kokiomis medžiagomis apsisvaiginę vaikai, o, pasak savivaldybės Jaunimo reikalų koordinatoriaus Gedimino Kriovės, jaunimas drąsiai eksperimentuoja su įvairiomis priešingo poveikio medžiagomis, todėl būtina skleisti informaciją, kuo tai gali baigtis. „Tarkim, paaugliai išgėrę energinio gėrimo RED BULL, pavartoja ir raminamųjų ar migdomųjų vaistų, nesibaimindami pasekmių“, – sako G. Kriovė.

Narkotikų įsigyti lengva

G.Kriovė atkreipė dėmesį į dar vieną problemą. „Padėties rimtumą rodo tai, kaip lengva internetu įsigyti įvairių svaigiųjų medžiagų. Atkreipkite dėmesį, kiek moksleivių per pertraukas būriuojasi prie paštomatų. Būtent per paštomatus atkeliauja narkotikai, o atsiskaitoma už juos kriptovaliutomis – teisėsaug pripažįsta, kad naudojant tokį mechanizmą labai sunku susekti, kas tą daro“, – sako G. Kriovė.

Rūkoma net pamokose

Pasak mokyklų tarybų pirmininkų, rūkoma ne tik tualetuose, bet ir mokytojui nusisukus pamokose, mokykliniuose autobusuose. Pasak J. Braukylienės, Kamajuose mokykliniuose autobusiukuose rūkomos elektroninės cigaretės. „Mažesni vaikai tyli, o vairuotojui pasakyta, pastebėjus tokius atvejus, skambinti ugdymo įstaigos administracijai. Jis paskambina administracijai, o kas iš to?“, –  klausia J. Braukylienė, siūlydama įrengti mokykliniuose autobusiukuose vaizdo registravimo kameras.

Mokyklos turi užimti griežtesnę poziciją

Mokyklų tarybų pirmininkų nuomone, mokyklos neturi mechanizmo, kaip galima būtų spręsti šią problemą. „Mokyklos nesuinteresuotos tokios informacijos viešinti, nenori veltis į konfliktus su tėvais, o turėtų užimti griežtą poziciją“, – įsitikinęs S. Tuska.

Jam pritarė ir S. Ruželytė-Popovienė, siūlydama atitinkamas sąlygas, taisykles įrašyti ir į sutartis su ugdymo įstaigomis. L. Brekio nuomone, būtų labai gerai, jeigu pareigūnai viešintų informaciją apie narkotikų vartojimo mokyklose atvejus, neatskleidžiant asmens duomenų.

Kalbėta ir apie galimybę tikrinti vaikų daiktus, kuprines, ar neturi narkotinių medžiagų, bet savivaldybės Švietimo ir sporto skyriaus vedėjas Aurimas Laužadis pastebėjo, kad tokioms kratoms turi būti gautas visuotinis tėvų sutikimas.

Tuo tarpu I.Trumpaitė atkreipė dėmesį, kad, visų pirma, yra Švietimo ministerijos nutarimas, kuriame aiškiai parašyta, jog be vaiko sutikimo jokių jo daiktų tikrinti negalima, todėl, nepakeitus šio nutarimo, apie jokius kuprinių tikrinimus neverta nė kalbėti.

Vienkartinės priemonės nepadės

Svarstant, kokios priemonės  galėtų padėti spręsti narkotikų vartojimo ir plitimo problemą mokyklose, O. Vaitiekūnienė atkreipė dėmesį, kad labai svarbus vaidmuo tenka ir vaikų užimtumui, įvairiai veiklai, užsiėmimams. „Be to, neužtenka vienkartinių susitikimų ar paskaitų apie narkotikų žalą. Jeigu vieną kartą kažkas vaikams papasakos, kaip vartojo narkotikus, kaip išsikapstė, koks tai blogis – tai nepadės. Turėtų būti gal net pastovios pamokos ir nuo pirmų klasių“, – įsitikinusi O. Vaitiekūnienė.

Baigiantis susitikimui nuspręsta, kad mokyklų tarybų pirmininkai pratęs diskusijas su tėvelių bendruomenėmis ir pasiūlys, jų manymu, efektyvias ir įgyvendinamas priemones.

Meras pažadėjo išsiaiškinti dėl galimybės mokykliniuose autobusiukuose įrengti vaizdo registravimo kameras.