Sena svetainė
Paraiškos finansavimui

Įspūdžiai po turizmo parodos ADVENTUR 2024: Rokiškio krašto įvairovės turistai dar neatradę

Savaitgalį praūžusioje 11-oje tarptautinėje turizmo ir aktyvaus laisvalaikio parodoje ADVENTUR 2024 savo stendą turėjo ir Rokiškio kraštas. Kaip sako stende dirbusios Rokiškio savivaldybės Komunikacijos ir kultūros skyriaus specialistės, išsiskyrėm ir vizualu, ir interaktyviu turiniu, ir bendravimo taktika. „Turėjom daug įdomaus turinio stende, labai daug gyvai bendravom su lankytojais ir nelaukėm, kol jie prieis, patys praeinančius taku užkalbindavome. Ir tokia taktika pasiteisino, lyginant su kolegų stendais, mūsų stende nuolat buvo žmonių ir veiksmo“, – sakė skyriaus vedėja Irena Matelienė.

Rokiškis savo stende pristatė platų spektrą įvairių turistinių galimybių mūsų krašte:  dvarų kultūrą ir trijų dvarų kelią, Antano Strazdo asmenybę ir muziejų, Bajorų lėlių teatrą ir muziejų, Laisvės kovų istorijos muziejų, levandų ūkius, Nemiros Statulevičienės rankinių kolekciją, Raimundo Nagelės vyno ūkį su degustacijomis, šių metų Lietuvos mažąją kultūros sostinę Kamajus ir, aišku, jubiliejų švenčiantį Rokiškį bei jį garsinančius renginius.

Auga patriotiškumas – žmonės skuba pažinti Lietuvą

Kalbėdama apie turistų elgesio ir pasirinkimo tendencijas, I. Matelienė sakė pastebėjusi, kad yra atsiradęs stiprus patriotiškumo motyvas. „Žmonės nori atrasti Lietuvą, jos kampelius, kurių dar nepažįsta, kurie nebūtinai yra arti jų gyvenamosios vietos. Nuolat girdėjosi tokia mintis: Lietuva tokia trapi, jos ateitis tokia neaiški, kaip gaila bus, jei nebūsime jos visos matę. Todėl lietuviai pasiryžę pažinti savo šalį ir įvairias, net tolimas jos vietas. Ir tai gera žinia Rokiškiui“, – pastebėjo I. Matelienė.

Kita pastebima tendencija – keičiamos šeimos švenčių tradicijos. „Žmonės nebenori švęsti namuose, jie kviečiasi pagrindinius giminaičius, draugus ir ieško Lietuvoje dar neaplankytų vietų, kur galėtų surengti šventę. Tai irgi džiuginanti žinia mūsų kraštui, gerokai nutolusiam nuo Vilniaus ir Kauno“, – atkreipia dėmesį į dar vieną tendenciją I. Matelienė.

Kitas motyvuojantis turistus dalykas – nemokami renginiai. „Pamatę mūsų programose nemokamus renginius, žmonės apsidžiaugdavo ir sakydavo, kad tai – puiku, nes už sutaupytus pinigus galės užsisakyti nakvynę pas mus viešbutyje. Tai turizmą skatinantis motyvas“, – sako I. Matelienė.

Dar viena tendencija – ieškoma paprastumo, namų aplinkos, naminio maisto. „Kamajiškiai su savo apranga ir rankų darbo riestainiais – puiki simbiozė. Jie sulaukė didžiulio pasisekimo – jų šiluma, paprastumas, nuoširdumas turistus sužavėjo. Žmonės kalbėjo, kad labai pasiilgo tokios paprasto, nuoširdaus bendravimo“, – sako I. Matelienė.

Auga susidomėjimas partizanais ir laisvės kovų istorija

Pritardama kolegės pastebėjimams, savivaldybės Komunikacijos ir kultūros skyriaus vedėjos pavaduotoja Giedrė Kublickienė sako pastebėjusi, kad imama aktyviau domėtis partizanų, laisvės kovų istorija. „Atėjo nemažai žmonių, kurie tikslingai ieškojo vietų, susijusių su partizanais, laisvės kovomis. Teminis turizmas populiarėja, todėl labai gerai, kad turėjome atskirai parengtos informacijos šeimoms, kultūriniu, gastronominiu, dvarų turizmu besidomintiems ir pan.“, – komentuoja G. Kublickienė.

G.Kublickienė pasidžiaugė, kad iš turistų, kurie yra lankęsis Rokiškyje, girdėjosi vertinimai, jog mūsų senamiestis – gražiausias Lietuvoje. Žinoma, kalba eina apie mažuosius Lietuvos miestus. „Be to, žmonės nustebę, kad turime tiek visko pasiūlyti, tiek nemokamų renginių – klasikinės muzikos, vargonų festivaliai, miesto gimtadienio renginiai. Sako, net nežinoję apie tokias galimybes“, – pastebi G. Kublickienė.

Patrauksi vaikų dėmesį, pritrauksi ir tėvus

Savivaldybės Komunikacijos ir kultūros skyriaus vyr. specialistė Rasa Pugžlienė atkreipė dėmesį į svarbią turizmui grupę – vaikus. „Jeigu tik kažkas patraukia vaiko dėmesį, sustoja ir tėveliai, nors kitu atveju būtų praėję net neatsigręždami. Vaikai labai domėjosi Kamajais ir jų skaniaisiais riestainiais, todėl su šiuo kraštu susipažino ir jų tėveliai“, – pajuokavo R. Pugžlienė.

Pasak jos, apskritai labai domimasi, ką kur galima veikti šeimoms su vaikais, kiek mes turime dviračių takų ir pan.

Rokiškio krašte trūksta nakvynės su pusryčiais vietų

Apibendrindama parodos patirtis, I. Matelienė sako, kad norint vystyti turizmą mūsų rajone, pirmiausia turėtume paskatinti kurti privatų svetingumo verslą. „Mūsų rajone labai trūksta nakvynės su pusryčiais vietų. Kažkur vaizdingose vietose, prie ežerų, naminėje aplinkoje. Beveik neturime tokių dalykų. Manau, žmonės dar bijo įsileisti kažką svetima į savo namus. Bet turime skatinti privatų sektorių steigti tokias nakvynės vietas, nes žmonės labai pasiilgę paprastos naminės aplinkos, naminio maisto, šilto bendravimo – to dabar ieškoma. Lyg apsistotum pas gimines ar draugus“, – sako I. Matelienė.