Sena svetainė
Paraiškos finansavimui

Įvertino žmonių su negalia globos pertvarką: Rokiškis Lietuvos kontekste atrodo gerai

Lietuva jau dešimtmetį įgyvendina žmonių su negalia globos pertvarką, o apie tai,  koks rezultatas pasiektas, buvo kalbama gruodžio 6 d. Vilniuje vykusiame renginyje „Nuo globos link galimybių: 10 metų bendruomeninių paslaugų link“.

Kaip sakė jame dalyvavusi Rokiškio rajono savivaldybės vicemerė Audronė Kaupienė, renginyje kalbėta apie perėjimą nuo institucinės globos prie šeimoje ir bendruomenėje teikiamų paslaugų. Tokių paslaugų per pastarąjį dešimtmetį Lietuvoje buvo sukurta tikrai nemažai.

Rajone kuriasi socialines paslaugas teikiančios viešosios įstaigos

„Rokiškis bendrame Lietuvos kontekste atrodo gerai. Rajone įsikūrė dveji grupinio gyvenimo namai žmonėms su psichine negalia bei bendruomeniniai vaikų globos namai. Per šį dešimtmetį savivaldybėje išaugo socialinių paslaugų įvairovė, atsirado daugiau paslaugų teikėjų. Dalį paslaugų teikdavo nevyriausybinės organizacijos (NVO), jos gauna ne tik akreditaciją, bet ir licencijas socialinėms paslaugoms teikti. Vaikų dienos priežiūros socialines paslaugas, socialinės reabilitacijos paslaugas neįgaliesiems dažniausiai teikia nevyriausybinės organizacijos. Tačiau pastaruoju metu į paslaugų teikimą vis labiau įsitraukia viešasis sektorius. Todėl labai džiaugiuosi, kad rajone veikia ne tik biudžetinės įstaigos, teikiančios socialines paslaugas, bet įsikūrė viešosios įstaigos „Jautri širdis“, „Gėris rankose“ ir kitos. Kuo daugiau paslaugų teikėjų, tuo didesnė konkurencija dėl paslaugos kokybės. Paslaugų kokybė, mano nuomone, yra svarbiausia dedamoji visame paslaugų teikimo procese“, – sako vicemerė A. Kaupienė.

Socialinės paslaugos teikiamos ir savaitgaliais

Pasak Rokiškio savivaldybės vicemerės, ji ypač džiaugiasi, kad rajone atsirado ilgai lauktos socialinės priežiūros paslaugos namuose, teikiamos savaitgaliais ir po darbo. „Žmonės labai laukė šių paslaugų, ypač jų pasigesdavo savaitgaliais, paklausa yra, tačiau nėra eilės, nes atsirado daugiau paslaugų teikėjų ir nėra nė vieno pageidaujančio, kuris atitinka šiai paslaugai keliamus reikalavimus ir įvertintą socialinių paslaugų poreikį, kad jos negautų“, – pastebi vicemerė, pridurdama, kad dabar rajone teikiamos beveik visos paslaugos, kokių pageidauja paslaugų gavėjai.

„Ir atokvėpio, ir  trumpalaikė socialinė globa, ir dienos socialinė globa. Paslaugų gavėjai labai džiaugiasi VšĮ „Rokiškio pirminės asmens sveikatos priežiūros centro“ teikiamomis ambulatorinės slaugos paslaugomis į namus. Kartu su dienos socialinės globos paslaugomis yra teikiama ir integrali pagalba į namus“, – pasakoja vicemerė.

Vicemerė A. Kaupienė atkreipė dėmesį, kad konferencijoje buvo kalbėta apie tai, ar nevertėtų sumažinti gyventojų skaičiaus grupinio gyvenimo namuose tik iki penkių. „Dabar juose galima apgyvendinti iki dešimties žmonių, tačiau yra nuomonių, kad tiek per daug, todėl nebeįmanoma tiek daug dėmesio skirti vienam žmogui su negalia. Vis tik įsikūrusių po dešimt gyvenimo kokybė yra kur kas geresnė nei buvo anksčiau ligi pertvarkos. Pamažu paslaugų gavėjus jau galima rengti savarankiškam gyvenimui apsaugotame būste“, – pastebi A. Kaupienė.

Laukia proveržis

Pasak vicemerės,  socialinėms paslaugoms ateityje numatomos didelės ES investicijos, todėl jų daugės ir augs jų kokybė. „Laukia tikras proveržis. Ir Rokiškyje yra įvairių planų. Ir dėl socialinių dirbtuvių negalią turintiems žmonėms, ir dėl savarankiško gyvenimo namų senyvo amžiaus ir neįgaliems asmenims, ir dėl apsaugoto būsto bei dėl kitų paslaugų“, – su optimistine prognoze supažindino A. Kaupienė.