Sena svetainė
Paraiškos finansavimui

LAISVĖS KOVŲ ISTORIJOS MUZIEJUS OBELIUOSE MINĖS ĮKŪRIMO 25 – METĮ

Gruodžio 16 d. Laisvės kovų istorijos muziejus Obeliuose minės įkūrimo 25–metį.

Išskirtinį Lietuvoje muziejų įkūrė muziejininkas, partizanas, mokytojas, kraštotyrininkas Andrius Dručkus (1928-2018). Visą gyvenimą kauptą asmeninę kolekciją A. Dručkus dovanojo Lietuvai. Iki paskutinės gyvenimo akimirkos turėjo viltį, kad jo sukaupti eksponatai pasitarnaus auklėjant jaunąją kartą meilės Tėvynei dvasia.

Pirmosios ekspozicijos buvo atidarytos 1998 m. gruodžio10 d. Dabar muziejaus ekspozicijose ir fonduose sukaupta daugiau kaip dvylika tūkstančių eksponatų. Daugelis jų – vienetiniai, unikalūs, menantys kovas už Lietuvos laisvę, rinkti, išsaugoti per ilgus okupacijos ir pasipriešinimo metus.

Laisvės kovų muziejus Obeliuose – ne tik lankytojams atvertos ekspozicijos, bet ir pilietiškumo židinys. Muziejininkai vykdo įvairias pilietiškumo iniciatyvas bendruomenėse, prisideda prie partizanų bunkerių atstatymo, paminklų laisvės kovotojams statymo, o erdves aplink muziejų pritaikė edukacijoms. Lankytojai čia ras atkurtą partizanų bunkerį, tremtinių baraką, piliakalnio maketą. Taip pat galės ne tik pabūti bunkeryje, bet apsirengti partizanų apranga, palaikyti partizanų ginklų kopijas ir nors šiek tiek įsivaizduoti, ką jautė partizanai. Muziejininkai taip pat organizuoja daug istorinės atminties renginių, pilietinių-patriotinių akcijų, žygių.  Visa tai tam, kad jaunimas įsitrauktų ir imtų labiau domėtis Lietuvos istorija.

A.Dručkus buvo ne tik muziejaus įkūrėjas, bet inicijavo ar prisidėjo prie paminklų, įamžinančių laisvės kovas Obelių krašte, statymo: partizanų bunkerio Obelių šile, Vaičėnų kaimą menančio memorialo, paminklo jo brolio nužudymo vietoje, paminklo Obelių kapinėse žuvusiems krašto laisvės kovotojams, 1941 m. Birželio sukilimo paminklo atstatymo.

Muziejaus įkūrėjas daug bendravo su savo bendraminčiais, istorijos tyrinėtojais, laisvės kovotojais, įvairių istorinių įvykių liudininkais, buvo užmezgęs ryšius su įvairiomis institucijomis, aktyviai bendravo su Lietuvos kariuomene, Krašto apsaugos ministerija.

Visa tai stengiamasi išsaugoti ir šiandien. Muziejus tęsia bendradarbiavimą su visuomeninėmis organizacijomis, švietimo įstaigomis, Lietuvos kariuomene, palaiko ryšius su kraštiečiais visoje Lietuvoje, dalyvauja istorinėse ekspedicijose, muziejininkų organizuojamuose renginiuose, todėl muziejus nuolat pasipildo rėmėjų dovanotais naujais eksponatais. Didelė parama muziejui tapo A. Dručkaus vaikų ir anūkų įkurta asociacija „Andriaus Dručkaus iniciatyva“, nusprendusi tęsti senelio pradėtą veiklą.