Sena svetainė
Paraiškos finansavimui

Pagal priedangų skaičių Rokiškio savivaldybė priskiriama prie Panevėžio regiono lyderių

„Rokiškio savivaldybė Panevėžio apskrities kontekste pagal priedangų skaičių atrodo tikrai gerai – yra 2-oje ar 3-oje vietoje, o pagal kolektyvinių apsaugos statinių (KAS) skaičių yra absoliuti lyderė, viršijusi reikalavimus“, – sako Panevėžio priešgaisrinės gelbėjimo valdybos Civilinės saugos skyriaus viršininkas Marius Garbenis, šiandien apsilankęs savivaldybėje.

Susitikime su rajono meru Ramūnu Godeliausku, administracijos direktoriumi Valerijumi Rancevu ir savivaldybės parengties pareigūne Giedre Kunigėliene svečias teigė, kad pagrindinis jo vizito tikslas – aptarti situaciją dėl priedangų Rokiškio rajone.

Priedangoms, jų skaičiui yra nustatyti reikalavimai, todėl M. Garbenis lankosi visose Panevėžio regiono savivaldybėse, ragindamas jas ieškoti galimybių atitikti kriterijus.

Priedangų dar trūksta

Kaip teigia M. Garbenis, savivaldybėse yra įvairių požiūrių į priedangas. „Vieni moja ranka – kam jų iš viso reikia, kiti įsitikinę, kad pavojaus atveju priedangas užgrius ir bus tik blogiau. Yra didelių miestų savivaldybių, kur tik 6 proc. gyventojų poreikių tenkina turimos priedangos, o vadovų atsakymas būna, kad, kai priedangoms bus parengti techniniai reglamentai, tuomet jų ir bus ieškoma“, – sako M. Garbenis.

Tad situaciją Rokiškio savivaldybėje civilinės saugos specialistas įvertino gerai, teigdamas, kad ji galėtų tapti pavyzdžiu kitoms savivaldybėms. Vis tik atkreipė dėmesį, kad priedangų rajone dar trūksta. „Rokiškis turi 26 priedangas, tai reiškia, kad tenkinama 26 proc. rajono gyventojų poreikių, o pagal  nustatytus civilinės saugos reikalavimus reikėtų pasiekti 40 proc., todėl dar reikia ieškoti resursų“, sako M. Garbenis.

Pasigenda valstybės paramos

Rokiškio rajono meras pritarė, kad tai aktualus klausimas ir diskutuoti šia tema reikia, tačiau apgailestavo dėl centrinės valdžios požiūrio. „Keista, kad Vidaus reikalų  ministerija neranda nei laiko, nei galimybių, nei noro kalbėtis su savivaldybėmis, bando joms kažką numesti per tarpininkus, o patys vengia tos temos. Kodėl? Atsakymas aiškus – neskiria tokio finansavimo, kokį turėtų skirti. Tik bando savivaldybėms permesti valstybės funkcijos įgyvendinimą ir didina biurokratinį aparatą, kartu didėja krūviai ir mūsų specialistams, kurie turi nuolat pildyti įvairias ataskaitas. O realios pagalbos – jokios. Tikras žlugdymas“, – sakė R. Godeliauskas.

Pasak Rokiškio rajono mero, taip vyksta visose srityse – švietimo, žemės ūkio, infrastruktūros, dabar – ir civilinės saugos. „Šios Vyriausybės pozicija tokia, kad savivaldybės pačios turi susitvarkyti, be valstybės pagalbos, o tai reiškia, kad rezultatai nėra tokie, kokie galėtų būti. Mes finansiškai nesame pajėgūs aprėpti visas tas primetamas funkcijas, viską, ko iš mūsų reikalauja. Labai norėtųsi, kad pasikeistų centrinės valdžios požiūris į savivaldą ir regionus“, – komentavo R. Godeliauskas, pridurdamas, kad civilinės saugos srityje savivaldybė nuveikė tiek, kiek sugebėjo savais resursais.

Pasak mero, labai daug iniciatyvos parodė ir daug nuveikė savivaldybės administracijos direktorius V. Rancevas su parengties specialiste G. Kunigėliene. „Važinėjo po visą rajoną, peržiūrėjo ir revizavo visas galimas priedangas, organizavo tų pastatų išvalymo darbus, išsiaiškino tų priedangų trūkumus ir remontuotinas vietas. Daug kas buvo jau suremontuota. Savais resursais padaryta iš tiesų daug“, – sako Rokiškio rajono meras.

Stengsis įtraukti daugiabučius

M.Garbenio nuomone, gal ir nereikia didelių resursų, svarbu pavyzdys. „Žmonių sąmoningumas auga, patys supranta, kad reikia tų priedangų, gal geri pavyzdžiai įkvėps ir kitus įsirengti savo lėšomis priedangas, ypač daugiabučiuose“, – svarstė M. Garbenis, kartu siūlydamas bandyti ieškoti sprendimų kartu su daugiabučių bendrijų pirmininkais.

„Gal iš 10-15 daugiabučių atsiras bent viena sąmoninga ir iniciatyvi namo bendrija.  Žinoma, kai kurie iš viso nenori tvarkytis, bet kai kurios bendrijos supranta, kad to reikia jiems patiems. Kartais reikia visai nedaug pastangų ir lėšų – jeigu rūsys neužlietas, viskas su juo tvarkoje, tik užgriozdintas, užtektų tik išvežti visą tą šlamštą ir atlaisvinti rūsius. Susirinktų visi į talką, susitvarkytų ir taptų pavyzdžiu kitiems“, – tiki gyventojų sąmoningumu M. Garbenis.

Rokiškio rajono meras atkreipė dėmesį, kad daugiabučiai turi kitą problemą. „Daugelyje rūsių patalpos jau seniai pasidalintos, privatizuotos ir galvojama, kad čia  jų nuosavybė. Taip vyksta maždaug 99 proc. daugiabučių – kažkas įsirengęs kažką, kažkas perka, perparduoda tas patalpos. Labai konfliktinės situacijos“, – komentuoja meras, bet galimybių įtraukti daugiabučius į priedangų įsirengimą vis tik mato.

„Galim pasitelkti bendrovę „Rokiškio komunalininkas“, kuri administruoja bene pusę visų Rokiškio daugiabučių. Duosime jiems užduotį įvertinti rūsių patalpas ir kokios problemos ten yra – ar užgriozdintos, ar yra kažkas kito. „Rokiškio komunalininkas“, kaip namų administratorius, ir turės imtis iniciatyvos pasirūpinti tomis patalpomis. Tuose daugiabučiuose, kur įsisteigę bendrijos, situacija kita – savivaldybė neturi teisės kištis į jų reikalus, jie patys turės spręsti“, – sako R. Godeliauskas.

Priedangas tvarkys ir jų skaičių didins

V.Rancevas sako, kad iš sudaryto rezervo galima rajone palaipsniui didinti priedangų skaičių iki reikalaujamo jų skaičiaus. „Neturint valstybės finansavimo, didinti priedangų skaičių galime tik palaipsniui. Juk reikia toliau tvarkyti, remontuoti jau atlaisvintas priedangas – vienur reikia naujų durų, kitur vamzdynai visiškai nusidėvėję ar elektros instaliacija pavojinga, kitur nėra drenažo. Visam tam reikia lėšų ir iš niekur kitur jų negausim, tik iš savivaldybės biudžeto“, – sako savivaldybės administracijos direktorius.

Susirinkusieji atkreipė dėmesį dar į vieną reikalavimą, kuriam taip pat reikės pinigų – pavojaus sirenų įrengimą savivaldybėse. Pasak G. Kunigėlienės, rajone numatyta įrengti centralizuoto valdymo sirenų sistemą, tam pinigai taip pat numatyti iš savivaldybės biudžeto. Šiuo metu į centralizuotą sistemą integruotos 4 sirenos, dar 7 kol kas veikia atskirai.