Sena svetainė
Paraiškos finansavimui

Pasirašyta sutartis su VDU: bendradarbiaus ugdant ir rengiant specialistus

Šią savaitę Rokiškio rajono savivaldybė pasirašė bendradarbiavimo sutartį su Vytauto Didžiojo universitetu (VDU). Tokios sutarties pasirašymui savivaldybės taryba pritarė dar pernai metais – gruodžio mėnesio posėdyje.

Pagrindinis sutarties tikslas – bendradarbiauti ugdant ir rengiant specialistus, ypač pedagogus, kurių šalyje masiškai trūksta. Šią problemą įvardijo ir į sutarties pasirašymą atvykę Rokiškio rajono švietimo įstaigų vadovai, karjeros specialistai. Pasak VDU atstovų, prisidėti prie problemos sprendimo gali ir patys rajono pedagogai – skleisdami informaciją, skatindami moksleivių susidomėjimą pedagoginėmis studijomis, savo pavyzdžiu keisdami tipinį neigiamą požiūrį į mokytojo profesiją. Tuo tarpu VDU pedagogų rengimui gali pasiūlyti šiuolaikišką mokymosi bazę, lanksčias, modernias pedagoginių studijų programas, persikvalifikavimo, tobulinimosi ir įvairias kitas galimybes. Tad abiejų pusių pastangomis bus siekiama paskatinti kuo daugiau rajono moksleivių rinktis pedagogines arba kitokias studijas Vytauto Didžiojo universitete, studijuojant atlikti praktiką Rokiškio rajono mokyklose, o baigus studijas, į jas ir grįžti.

Didžiuosiuose miestuose pedagogų trūksta dar labiau

Kaip sakė sutartį pasirašęs VDU rektorius prof. Juozas Augutis, mokytojų didžiuosiuose miestuose trūksta dar labiau nei regionuose. „Daugiau nėra kam pasirūpinti, kad mokytojų netrūktų, tik savivaldybėms. Jeigu nieko nedarysime, tai tos „juodosios skylės“ – Kaunas ir Vilnius praris jauną specialistą iš karto, dar nespėjusį baigti studijų. Jeigu regionuose susiduriama su mokytojų amžiaus problema, daug jų netrukus paliks mokyklas, tai didžiuosiuose miestuose mokytojų tiesiog nėra ir jiems siūlomos puikios sąlygos. Mažesnėms savivaldybėms sunku konkuruoti, todėl reikia stengtis dar studijų metais sudominti būsimuosius specialistus, siūlyti jiems patrauklius socialinius paketus, tuomet galima tikėtis, kad baigusieji studijas grįš atgal į regioną. Bendradarbiaujame ne su viena savivaldybe ir rezultatus matome, ypač ten, kur savivaldybė darniai dirba su universitetu. Ir mes tokiam bendradarbiavimui pasiruošę ne tik dėl mokytojų, bet ir dėl kitų specialybių“, – savo pastebėjimais pasidalino prof. J. Augutis.

Rokiškio rajono savivaldybės Švietimo ir sporto skyriaus vedėjas Aurimas Laužadis atkreipė dėmesį ir dar į vieną problemą, kuri prisideda prie mokytojų trūkumo – tai šios profesijos, kaimiškų mokyklų įvaizdžio nuosmukis. „Jeigu ugdymo įstaigoje atsitinka kažkoks įvykis, tai žiniasklaida jį išpučia, šešėlis metamas visai pedagogų bendruomenei. Kita vertus, labai neaiški pažangos rodiklių metodika. Pagal ją atrodo, kad kaimiškose mokyklose  – didžiausias smukimas, nors kaip tik yra augimas“, – apgailestavo A. Laužadis.

Kiekvienas abiturientas šiandien branginamas

Pasak VDU rektoriaus, yra ir dar viena problema – sparčiai mažėja abiturientų. Kartu keičiasi ir požiūris į juos, kaip ir visa švietimo paradigma – aiškios ribos tarp viduriniojo ir aukštojo mokslo nebėra,  o tai skatina glaudesnį  visų švietimo įstaigų bendradarbiavimą. „Lietuvoje ženkliai sumažėjo abiturientų, net nepalyginsi su bendro gyventojų skaičiaus mažėjimu šalyje. Nuo Nepriklausomybės atkūrimo Lietuvoje gyventojų skaičius sumažėjo maždaug 20 proc., tuo tarpu abiturientų – tris kartus. Kažkada visoje Lietuvoje, visuose miesteliuose, kaimuose klasės buvo pilnos, mokyklas baigdavo po 60 tūkstančių abiturientų kasmet, dabar – 21-22 tūkstančiai. Tai verčia mus vertinti kiekvieną mokinį, nebeturime prabangos skirstyti jų ir rūšiuoti – tas tinka aukštajam mokslui, tas netinka. Iš kiekvieno mokinio dabar reikia siekti išspausti tiek, kiek gamta jam davė, kito kelio nėra, todėl visų lygių ugdymo įstaigos turi pradėti bendradarbiauti kuo anksčiau“, – sakė prof. J. Augutis.

Bendradarbiaus ne tik pedagogų rengimo srityje

VDU rektorius pabrėžė, kad pasirašoma bendradarbiavimo sutartis labai plati. „Ši sutartis – ne tik apie mokytojus, bet ir apie kitus specialistus. Jau bendradarbiaujame su Rokiškiu, su inžinerinėmis klasėmis. Manau, atsiras ir daugiau kitokių galimybių“, – sakė prof. J. Augutis.

Kartu su VDU rektoriumi į Rokiškį atvykusi universiteto Švietimo akademijos kanclerė Lina Kaminskienė, jos pavaduotojas dr. Mindaugas Nefas, Marketingo ir komunikacijos departamento vyriausiasis specialistas Nerijus Žeronas, Mokytojų rengimo instituto vyriausiasis specialistas Povilas Urbšys plačiau pristatė studijų, tobulinimosi galimybes VDU. L. Kaminskienė atkreipė dėmesį, kad ir patiems pedagogams universitete yra siūloma įvairių mokymosi, tobulinimosi galimybių, pakvietė kuo aktyviau jomis naudotis.

Pasirašius sutartį abi pusės apsikeitė dovanomis – VDU rektorius savivaldybės vicemerui Antanui Taparauskui įteikė knygą „Pirmoji lietuviška Alma Mater: trumpa klasikinio universiteto Kaune istorija“, kuri pristato Vytauto Didžiojo universitetą, jo istoriją, siekiančią daugiau kaip 100 metų, taip pat – ir kolekcinį VDU pašto ženklą. Tuo tarpu Rokiškio savivaldybės vicemeras padovanojo neseniai išleistą Aušros Vasiliauskienės knygą „Rokiškio dvaro meno kolekcija“.

 

Savivaldybės inform.

 

Komunikacijos ir kultūros skyrius

Tel. +370 685 66700

El.p.: r.keliuotyte@rokiskis.lt