Sena svetainė
Paraiškos finansavimui

Prakartėlės pasklido po Rokiškio dvarą – unikali tradicija tęsiasi

Artėjant Kalėdoms Rokiškio dvaro centriniuose rūmuose atsivėrė naujai sukurtų prakartėlių paroda. Dvaro teritorijoje esančiame kluone lankytojų laukia nuolatinė jų ekspozicija, o apšviestuose oficinų languose jau šį savaitgalį atgis prakartėlės, šios stebuklingos akimirkos tyliai laukę muziejaus saugyklose.

Parke lankytojus pirmą kartą pasitiks didžioji prakartėlė, kurios veikėjai siekia žmogaus ūgį, o prie centrinio įėjimo lauks visiškai naujas eksponatas – tūkstantmečiame ąžuole atvaizduotas Kalėdų stebuklas.

Seniausia prakartėlė atkeliavusi iš XIX a.

Tokios parodos – unikali Rokiškio tradicija, besitęsianti jau 25-erius metus. Be jos neįsivaizduojamos Kalėdos. O už idėją rokiškiečiai turi būti dėkingi italų verslininkui ir mecenatui Angelo Frosio. Idėja prigijo, išgarsino Rokiškį, padėjo sukaupti įspūdingą prakartėlių kolekciją, kurioje dabar – per 150 eksponatų. Daugelį jų kūrė garsūs Lietuvos medžio meistrai. Muziejininkė, prakartėlių parodų kuratorė Giedrė Spundzevičienė nurodo ir vieną iš rečiausių kolekcijos eksponatų –  iš XIX a. pasiekusią mus prakartėlę, kurią Rokiškio muziejui padovanojo Adolfas Teresius. Medinė, iš mažų figūrėlių sukurta miniatiūrinė prakartėlė patalpinta butelyje. Spėjama, ją sukūrė rekrūtas ar kalinys, išvežtas į Sibirą.

Be abejo, Rokiškio krašto muziejus didžiuojasi ir didžiąja prakartėle, kuriai žmogaus ūgio veikėjų skulptūras iš ąžuolo kūrė Lietuvoje gerai žinomi drožėjai, pelnę įvairius tautodailės apdovanojimus, parodų laureatai ir prizininkai, plenerų ne tik Lietuvoje, bet ir užsienio šalyse dalyviai: Saulius Lampickas, Adolfas Teresius, Rimantas Zinkevičius, Artūras Janickas, Gintaras Varnas, Eduardas Titas ir plenero kuratorius Kęstutis Krasauskas.

Pasak G. Spundzevičienės, muziejuje sukauptos prakartėlės dabar tokios garsios, kad jas artėjant Kalėdų laikotarpiui skolinasi kiti Lietuvos miestai, bažnyčios, parapijos, o muziejininkai juokauja, kad Rokiškis tampa prakartėlių sostine. “Rokiškio prakartėlės pasklinda ne tik dvare, bet ir visoje Lietuvoje. Šiemet paskolinome prakartėles Pasvalio ir Vilniaus parapijoms, ne kartą jas skolinome kunigui Algirdui Toliatui, kitiems kunigams”, – sako muziejininkė.

Kuriant prakartėles panaudotos įvairios medžiagos

Šiemet Rokiškio dvare atidarytoje XVIII respublikinėje konkursinėje parodoje eksponuojamos 56 prakartėlės, atkeliavę iš visos Lietuvos ir sukurtos ne tik patyrusių meistrų, bet ir gimnazistų. Prakartėles pateikė 16 naujų autorių, kiti šiose parodose dalyvauja ne pirmą kartą. Kaip pastebi G. Spundzevičienė, per 25-erius metus iš viso  buvo surengta 18 konkursinių parodų, o jose iš viso demonstruotos 1158 prakartėlės, jas kūrė 1350 autorių.

Šiemet parodoje lankytojai išvys ne tik iš medžio, bet ir iš keramikos, briedžio ragų sukurtas prakartėles, lipdytas iš modelino, rištas iš šieno, veltas iš vilnos.

Prakartėlė iš tūkstantmečio ąžuolo bus įkurdinta atskirai

Vis tik daugiausia prakartėlių sukurta medžio meistrų. Jų kurtose prakartėlėse atsiskleidžia skirtinga drožybos maniera, formų įvairovė.

Daugelio prakartėlių parodų dalyvis, garsus medžio meistras Rimantas Zinkevičius iš Ukmergės rajono prakartėlę kūrė iš 5600 metų amžiaus juodojo ąžuolo, mirkusio Šventosios upėje.

Pasak G. Spundzevičienės, ši prakartėlė bus įkurdinta ne patalpose šalia kitų, o lauke prie centrinio įėjimo. „Autorius įspėjo, kad dėl tūkstantmečio ąžuolo struktūros prakartėlės negalima laikyti šilumoje. Todėl šiai prakartėlei suradome specialią vietą lauke“, – apie unikalų eksponatą pasakoja parodos kuratorė.

Tarp parodos darbų lankytojai išvys ir prakartėlę-altorių, puoštą barokinės stilistikos raižiniais bei slepiančią veidrodėlio paslaptį, beržo gumbe įkurdintą prakartėlę bei daug kitų, besiskiriančių dydžiu, formomis ir spalvomis.

Miniatiūrinė prakartėlė sukurta iš briedžio rago

Parodoje eksponuojama ir 10 keraminių prakartėlių. Masyviomis figūromis, išraiškingais personažų veidais išsiskiria spalvinga pirmąkart dalyvaujančio Raimondo Šalaševičiaus iš Širvintų rajono prakartėlė. Nuoširdumu paperka „Jurgitėlės amatų“ studijos 1–4 kl. mokinių lipdytos figūros. Tarp keraminių prakartėlių eksponuojamas ir kraštiečių, Pandėlio universalaus daugiafunkcio centro suaugusiųjų grupės kolektyvinis darbas.

Vis tik neapsiribota tik medžiu ir keramika. Kuriant prakartėles pasitelktos ir netradicinės medžiagos. Kraštietis Robertas Žaliukas parodai atvežė iš briedžio rago sukurtą prakartėlę-miniatiūrą, iš Biržų atkeliavo prakartėlė-lėlės, lipdytos iš modelino, iš Marijampolės – prakartėlė rišta iš šieno, velta iš vilnos.

Bus apdovanoti geriausių prakartėlių autoriai

Parodoje eksponuojamomis prakartėlėmis bus galima grožėtis iki sausio 20 d. Tądien Rokiškyje rinksis prakartėlių autoriai, bus apdovanoti konkurso dalyviai bei laureatai. I vietos laimėtojui atiteks 500 eurų, II vietos – 400 eurų, III vietos – 300 eurų premijos.
Lankytojai irgi gali nulemti vieną apdovanojimą – žiūrovų prizą, balsuodami už labiausiai patikusios prakartėlės autorių.

Pasibaigus parodai, Rokiškio krašto muziejaus Rinkinių komisija atrinks prakartėles, kuriomis bus papildyta garsioji prakartėlių kolekcija.

Parodą remia Lietuvos kultūros taryba ir Rokiškio rajono savivaldybė.

G. Kujelio nuotr.