Sena svetainė
Paraiškos finansavimui

Probacijos tarnybos specialistai su seniūnais aptarė skaudžią problemą – nuteistųjų grąžinimą į visuomenę

Šiandien Rokiškio rajono savivaldybėje su seniūnais susitiko Lietuvos probacijos tarnybos Panevėžio regiono skyriaus specialistai Rita Dovydė, Edmundas Dovydas ir Laura Stulgienė.

Pasitikėti ir įtraukti į bendruomenės gyvenimą

Kaip sakė R. Dovydė, norėjosi su seniūnais aptarti galimas bendradarbiavimo formas siekiant grąžinti į visuomenę nuteistuosius, padedant gauti jiems reikiamą pagalbą,  įtraukiant į visuomenei naudingus darbus, bendruomenines veiklas, šventes.

„Tikime, kad tokiu būdu galima atkurti iš įkalinimo įstaigos grįžusio asmens ryšius su bendruomene. Labai svarbus abipusis pasitikėjimas, visi mes turime suprasti, kad nuteistieji jau atliko bausmę ir yra mūsų bendruomenės dalis. Jeigu tokie asmenys pamatys, kad jų neteisiame ir nesmerkiame, o tikime, kad jie gali pasikeisti, tai ir bus tas motyvas, kuris paskatins pokyčius. Tikiu, kad mums pavyks to pasiekti, kad ir mažais žingsneliais“, – sakė vyr. specialistė R. Dovydė.

R.Dovydės teigimu, pernai Rokiškio rajone Probacijos tarnybos įskaitoje buvo 180 nuteistųjų, šiais metais – 55. „Probacijos tarnybos specialistai vieni, be socialinių partnerių, be seniūnijų ar bendruomenių pagalbos negali išspręsti visų problemų, susijusių su nuteistųjų grąžinimu į visuomenę, todėl reikalinga bet kokia pagalba. Seniūnų labai prašome, kad grįžusiems iš įkalinimo įstaigų jie pristatytų veiklas seniūnijose, informuotų apie seniūnijoje vykdomus socialinės atsakomybės projektus, laisvalaikio užimtumo priemones, galimus viešuosius darbus. Taip pat labai reikalingas aktyvus savivaldybių socialinės paramos skyrių darbuotojų įsitraukimas, kad jie tokius asmenis informuotų apie teikiamas paslaugas, paramos galimybes, skirtas jiems“, – prašė susirinkusiųjų Probacijos tarnybos vyr. specialistė, pridurdama, kad Rokiškio rajone yra sklandaus bendradarbiavimo pavyzdžių.

„Glaudžiai bendradarbiaujame su savivaldybės Socialinės paramos ir sveikatos skyriumi, su Visuomenės sveikatos biuru, Užimtumo tarnyba, su Rokiškio dekanato „Caritu“, su Rokiškio jaunimo centru, norėtume aktyvesnio bendradarbiavimo su seniūnijomis ir bendruomenėmis“, – sakė R. Dovydė.

Pasigenda grįžtamojo ryšio

Tuo tarpu seniūnų teigimu, pasigendama grįžtamojo ryšio iš nuteistųjų, bendrauti su jais nelengva, o, pasak Pandėlio seniūno Algirdo Kulio, sudominti visuomenei naudingu darbu juos apskritai sunku. “Bandėm, bet susidomėjimo nesulaukėme. Kažkas blogai yra pačioje pagalbos sistemoje, programų prikurta daug, o ar jos veikia?“, – pastebi seniūnas.

Kad programų tokiems žmonėms ir paramos tokioms šeimoms yra daug, patvirtino ir savivaldybės Socialinės paramos ir sveikatos skyriaus vyr. specialistė Zita Čaplikienė.

Gyvenimo modeliai formuojasi vaikystėje

Probacijos tarnybos specialistai atkreipė dėmesį, kad turime suprasti, jog daugumos nuteistųjų vaikystė buvo labai traumuota, jie augo be meilės ir šilumos, dažnai su alkoholį vartojančiais tėvais, todėl užaugę patys įsitraukė į priklausomybes ir atkartoja matytą gyvenimo bei šeimos modelį. „Tiesiog reikia mokėti juos tokius priimti, neteisti, nesmerkti, o kartu ieškoti būdų, kaip spręsti jų problemas“, – sakė R. Dovydė.

Požiūrį turi keisti ir visuomenė

Savivaldybės administracijos direktorius Valerijus Rancevas sutiko, kad vieni Probacijos tarnybos specialistai nepajėgs šios problemos išspręsti. „Turime suprasti, kad be mūsų prisidėjimo tokių žmonių integracija neįmanoma, kaip ir pokyčiai. Vis tik manau, kad reikia keisti ne tik nuteistuosius, kurie nuo seno stigmatizuojami. Požiūrį į nuteistuosius turi pakeisti ir visuomenė. Tam taip pat reikia šviečiamųjų priemonių“, – įsitikinęs V. Rancevas.

 

Savivaldybės inform.

Komunikacijos ir kultūros skyrius

Tel. +370 685 66700

El.p.: r.keliuotyte@rokiskis.lt