Sena svetainė
Paraiškos finansavimui

Savivaldybė tęsia priedangų paieškas – į sąrašą pretenduoja 8 daugiabučių rūsiai

Šiandien Rokiškio savivaldybės administracijos direktorius Valerijus Rancevas, parengties pareigūnė Giedrė Kunigėlienė ir bendrovės „Rokiškio komunalininkas“ direktoriaus pavaduotojas Virgilijus Dambrauskas apžiūrėjo 8 galimas priedangas. Visos jos yra Rokiškio miesto daugiabučiuose, kuriuos administruoja „Rokiškio komunalininkas“. Du iš daugiabučių priklauso savivaldybei, juose įrengti socialiniai būstai.

Erdviausias rūsys

Pirmiausia buvo aprodytos erdviausios rūsio patalpos – Taikos g. 21 daugiabutyje, kažkada buvusiame įmonės „Lelija“ bendrabučiu. Rūsio patalpose dar išlikę buvusios prabangos likučių – matosi, kad čia buvusi ir pirtis, ir baseinas, ir dušai, pobūvių salė. Paskui rūsys virto nereikalingų daiktų ir šlamšto kaupykla, o ėmus ieškoti rajone priedangų, bendrovė „Rokiškio komunalininkas“, kuriai ir priklauso šios patalpos, viską išvalė ir paaiškėjo, kad turėsime dar vieną tinkamą priedangą. Iš visų šį kartą apžiūrėtų – ši pati erdviausia, joje pagal rekomenduojamas normas – vienam žmogui 1,8 kv.m. – tilptų per 300 žmonių. Tačiau, jeigu vienam žmogui būtų skiriama mažiausia galima pagal normas erdvė – 0,50-0,75 kv.m. – tai pasislėpti nuo pavojaus čia galėtų ir daugiau žmonių.

Visi apžiūrėti rūsiai – geros būklės

Gerai įvertinti ir kiti 7 rūsiai, nors ne visuose tų erdvių daug, bet, pasak V. Rancevo, laikinai prisiglausti ir atsisėsti vietos tikrai užteks, juo labiau, kad gyventojai turi dar ir savo sandėliukus. Visi rūsiai turi atsarginius išėjimus ir nėra užgriozdinti, neskaitant vienur kitur sustatytų dviračių ar kokių senų skalbyklių, šiukšlių. V. Dambrauskas sako, kad gyventojai labai nelinkę į bendras talkas. „Galėtų pasidaryti talką, išsivalyti, išsišluoti, išvežti seną šlamštą, juk nedaug jo čia yra, bet atsakymas vienas – ne mano, kodėl turiu kažką daryti? Bet juk rūsiai – bendra gyventojų nuosavybė“, – sako V. Dambrauskas.

V.Rancevo nuomone, kai kur patalpos leistų gyventojams įsirengti net ir laisvalaikio  erdves, pavyzdžiui, galėtų susitvarkę pasistatyti bilijardo stalus ar pan. „Priedangos neturi būti užgriozdintos, praėjimai turi būti sutvarkyti, bet netrukdoma jų naudoti ir civilinėms reikmėms. Gyventojai gali ten įsirengti bendras patalpas laisvalaikio veikloms, o stalas ar suolai labai praverstų ir slepiantis nuo pavojaus“, – įsitikinęs V. Rancevas.

Panašu, kad visi apžiūrėti rūsiai Rokiškio miesto daugiabučiuose Taikos g. 13, 21, Vilties g. 14, 36, 42, Aušros g. 26, Alyvų g. 7, Laisvės g. 5c bus pripažinti tinkamais ir įtraukti į priedangų sąrašą. Vieną galima pritaikyti ir neįgaliesiems, kituose – tokių galimybių nėra. Vieno daugiabučio rūso patalpas dar galima išplėsti – dalį bendrų patalpų yra neteisėtai užsiėmęs gyventojas.

Pagal priedangų skaičių iki normų trūksta nebedaug

Pasak G. Kunigėlienės, kol kas rajone turime 26 priedangas, jose galėtų tilpti 7585 gyventojai. „Tiek neužtenka, dar iki galo nepasiekėme nustatytų civilinės saugos reikalavimų normų – dar trūksta 12 proc., bet jeigu šiandien apžiūrėti rūsiai bus įtraukti į priedangų sąrašą, tai iki normos gali trūkti visai nebedaug“, – komentuoja G. Kunigėlienė.

Pagal priedangų skaičių Rokiškio rajonas yra geltonojoje zonoje, tai reiškia, kad iki žalios zonos – iki reikalaujamų normų, tetrūksta apie 10 proc. Panevėžio regione šioje srityje esame vieni iš lyderių, nes daugelis mūsų kaimynių vis dar yra raudonojoje zonoje.

Tuo tarpu turimuose 48 kolektyvinės apsaugos statiniuose (KAS) galėtų prisiglausti 12 315 gyventojų – šiuo atveju net viršijame nustatytas normas.

„Dabar svarbiausia, kad visos jau į sąrašą įtrauktos priedangos būtų ne tik sužymėtos, bet ir pašalinti jose užfiksuoti trūkumai – vienai priedangai reikia naujų durų, kitai dar kažką paremontuoti, elektros instaliaciją sutvarkyti. Šios savaitės susitikime su seniūnais susitarėme, kad jie su priedangų remontais nedels – tam pinigų rajono biudžete yra numatyta. Tuo tarpu šiandien apžiūrėtiems 8 rūsiams jokio remonto nereikia, net ir šlamšto neprikaupta, tik aptvarkyti, apvalyti, apšluoti“, – sako V. Rancevas.

Kam skirta priedanga?

Priedanga, pasak G. Kunigėlienės, skirta trumpalaikei (iki kelių valandų) apsaugai, kai kyla pavojus gyventojų gyvybei ar sveikatai nuo tiesioginio ir netiesioginio apšaudymo grėsmės karinės agresijos metu (nuo netiesioginių atakų iš orlaivių, raketų, artilerijos ugnies, nuo skeveldrų, nuolaužų, sprogimo smūgio bangų, atsitiktinių kulkų).

Rokiškio rajono priedangų sąrašas:

Priedangu-sarasas-svetainei.pdf (rokiskis.lt)

Rokiškio rajono KAS sąrašas:

KAS-svetainei-2023.pdf (rokiskis.lt)

Taip pat primename, kad informacija, kaip pasiruošti nelaimėms ir elgtis jų metu, talpinama Lietuvos pasirengimo ekstremaliosioms situacijoms interneto svetainėje www.lt72.lt .

Savivaldybės inform.

Komunikacijos ir kultūros skyrius

Tel. +370 685 66700

El.p.: r.keliuotyte@rokiskis.lt