Sena svetainė
Paraiškos finansavimui

Sidabro ženklu pasipuoš 16-asis laureatas

Prieš dvylika metų Rokiškio savivaldybės administracijos Kultūros skyriaus iniciatyva įsteigtas sidabro ženklas „Už nuopelnus Rokiškio krašto kultūrai“ šiais metais atiteks visuomenininkui, kunigo švietėjo Jono Katelės paramos ir labdaros fondo valdytojui, UAB „Leokordis“ gen. direktoriui Leonardui Šablinskui. Šis garbingas apdovanojimas tradiciškai bus įteiktas balandžio 15-ąją – Pasaulinę kultūros dieną.

Nuo varpų iki teatro

L.Šablinskas pasirinktas iš trijų kandidatų. Jo kandidatūrą pasiūlė Rokiškio rajono vietos veiklos grupė už įvairius nuopelnus, iniciatyvas, mecenavimą kultūros srityje.

L.Šablinskas yra kunigo švietėjo Jono Katelės labdaros ir paramos fondo įkūrėjas ir valdytojas. Fondas puoselėja kunigo J. Katelės atminimą ir idėjas, yra įkūręs jo muziejų ir jo vardo biblioteką Panemunėlyje, teatro studiją, kurios režisierius Jonas Buziliauskas, išeivio Augustino Kuolo biblioteką Rokiškyje. L. Šablinskas taip pat aktyviai dalyvauja kampanologų veikloje, yra jų draugijos Lietuvoje „Societas campanarum Lituaniae“ iniciatorius ir vienas iš steigėjų, ilgametis vadovas. Draugija talkina paveldosaugininkams ir Bažnyčiai moksliškai tyrinėjant varpus, fiksuojant jų būklę, sudarant varpų registrą, tvarkant skambinimo mechanizmus ir t.t. Draugija išaiškino seniausią Baltijos šalyse varpą, kuris, pasirodo, yra mūsų krašte – tai Kriaunų Dievo apvaizdos bažnyčios varpas, taip pat išleido albumą „Rokiškio krašto šventovės ir varpai“, šiuo metu atlieka tiriamąjį darbą apie Zarasų krašto bažnyčias ir varpus.

Be to, L. Šablinskas yra knygos „Tėvo Stanislovo palikimas: siuvinėtų liturginių rūbų rinkinys“ iniciatorius ir leidybos organizatorius, koplytstulpio Bagdoniškyje, skirto Bagdoniškio dvaro žmonėms ir prof. Mykolo Riomerio atminimui, iniciatorius ir organizatorius, profesionalių teatrų festivalio „Vaidiname žemdirbiams“ komisijos narys ir pirmininkas.

Bus pagerbtos ir kitos dvi kandidatės

Kitoms dviem pasiūlytoms kandidatėms į sidabro ženklo apdovanojimą balandžio 15-ąją bus įteiktos atminimo dovanos už jų nuopelnus mūsų kraštui.

Panemunėlio miestelio bendruomenės iškelta kandidatė Violeta Aleknienė daug nuveikė istorijos ir kraštotyros srityje: apie gimtąjį Panemunėlio kraštą ir visą Rytų Aukštaitiją yra parengusi apie 120 straipsnių, prisidėjo prie serijos apie Lietuvos valsčius kūrimo, leidžiant  monografijas apie Kupiškį, Panemunėlį, Skapiškį, archyvuose rinko medžiagą, ją sistemino ir patalpino knygoje apie legendinę žvalgę Marcelę Kubiliūtę „Dek, širdie, ant amžinojo aukuro…“, savanoriauja ir prižiūri J. Katelės muziejų Panemunėlyje, rengia projektus, renka eksponatus, yra aktyvi Panemunėlio bendruomenės narė, skatinanti ir įgyvendinanti įvairias iniciatyvas, toliau domisi kraštotyra, renka senų žmonių prisiminimus. Pernai V. Aleknienė buvo apdovanota Rokiškio rajono mero padėkos raštu.

Obelių miesto ir Priemiesčio kaimo seniūnaitija pasiūlė sidabro ženklu apdovanoti Aldoną Žėkienę, įkūrusią ir vadovaujančią Obelių bendruomenės teatrui. A. Žėkienė yra ir garsiosios šventės „Obelinė“ pradininkė, viena iš Obelių neformalaus Senjorų klubo įkūrėjų, aktyvi bendruomenės narė, visuomenininkė. Jos veikla ir nuopelnai  buvo įvertinti 2015 m. – A. Žėkienei suteiktas Obelių krašto garbės pilietės vardas.

Sidabro ženklo „Už nuopelnus Rokiškio krašto kultūrai“ visi laureatai

Šį garbingą apdovanojimą pirmosios pelnė Onuškio kultūros namų specialistė Elena Blažienė ir Bajorų kultūros namų meno vadovė Nijolė Čirūnienė. Per daugiau kaip dešimtmetį sidabro ženklais jau apdovanota 15 ypatingai mūsų krašto kultūrai nusipelniusių žmonių.

Kurį laiką nebuvo taisyklės, po kiek laureatų kasmet gali pelnyti šį apdovanojimą, todėl būdavo apdovanojami ir du, ir trys, ir net penki kandidatai. Vis tik nuo 2021 m. nuspręsta rinkti tik po vieną kandidatą.

2012 m.  

Elena Blažienė, Onuškio kultūros namų specialistė

Nijolė Čirūnienė, Bajorų kultūros namų meno vadovė

2013 m. 

Genė Šimėnienė, tautodailininkė

Alvyra Krasauskienė, Rokiškio kultūros centro mišraus choro ,,Vėtrungė” vadovė

2014 m.  

Neringa Danienė, Rokiškio kultūros centro  renginių režisierė

Rimantė Irena Norvaišienė, 1919 -1920 m. Lietuvos savanorių karių kapų Rokiškio rajono bendrijos pirmininkė

2015 m. 

Raimondas Galiūnas, dailininkas

Vidmantas Zakarka, tautodailininkas

Vaidas Barakauskas, Ilzenbergo dvaro savininkas

Piotras Rozenas, Gačionių dvaro savininkas

Irmantas Tarvydis, Petriošiškio dvaro savininkas

2016 m. 

Nijolė Šniokienė, Rokiškio krašto muziejaus direktorė

2021 m.

Algirdas Svidinskas, etnokultūros specialistas, folkloro ansamblio „Gastauta“ įkūrėjas

2022 m.

Dalius Trumpa, AB „Rokiškio sūris” vadovas, kultūros ir meno mecenatas

2023 m.

Janina Komkienė, Rokiškio rajono savivaldybės administracijos Komunikacijos ir kultūros skyriaus vyriausioji specialistė

2024 m.

Leonardas Šablinskas, kunigo švietėjo Jono Katelės paramos ir labdaros fondo valdytojas, UAB „Leokordis“ gen. direktorius