Sena svetainė
Paraiškos finansavimui

Žinią apie Knygnešio dieną į savivaldybę atnešė knygnešės Marcelė ir Magdalena

Šiandien Rokiškio rajono savivaldybės administracija sulaukė netikėtų viešnių – nešinos kelionėse aptrintais lagaminėliais apsilankė knygnešės: Marcelė, slapyvardžiu Valda Bugailiškienė, ir Magdalena, slapyvardžiu Nadiežda Ivanova.

Marcelė ir Magdalena atėjo priminti, kad rytoj, kovo 16-ąją, švęsime Knygnešio dieną, o ta proga šiandien 16 val. Rokiškio Juozo Keliuočio viešojoje bibliotekoje vyks renginys, bus pristatyta Onutės Levandavičiūtės biografinė apybraiža „Gerovės valstybės architektas“ apie mūsų kraštietį Juozą Tūbelį.

Paslaptingas vokas          

Kartu knygnešės vicemerui Antanui Taparauskui įteikė paslaptingą, tvirtai užanspauduotą, rankų darbo voką, kurį prašė perduoti rajono merui Ramūnui Godeliauskui. Kas tame voke, atskleisti nesutiko, bet pakvietė visus skaityti, nepamiršti lietuviško žodžio, kalbos, savo tarmės.

Mūsų krašte žinoma apie 250 knygnešių

„Kažkada dėl lietuviško žodžio knygnešiai rizikavo savo gyvybe ir saugumu. Dažnai  galvojame, kad knygnešiai, daraktoriai buvo vien vyrai, bent jau istorijos puslapiuose jų pėdsakas ryškiausias. Vis tik, buvo ir daug moterų, kurios kovojo už laisvą žodį, paslapčia platino, veždavo, slėpdavo knygas, spaudą“, – sakė knygnešė Magdalena.

Knygnešių judėjimas Rokiškio rajone buvo aktyvus, savo veiklą čia vykdė apie 250 knygnešių ir daraktorių, o knygnešystės pradininkas mūsų krašte buvo kunigas Jonas Katelė, kunigavęs Panemunėlyje. J.Katelė užaugino būrį mokinių, kurie tęsė jo darbus. Jonas Šarkauskas, gimęs Bajoriškių kaime, iš kitų parapijų gautą spaudą platino Rokiškyje ir Kavoliškyje. Juozas Otto Širvydas iš Jūžintų pats keliaudavo į Mažąją Lietuvą leidinių, o grįžęs juos dalindavo žmonėms. Daraktorė ir knygnešė Elena Mekuškaitė ne tik gabeno spaudą, bet ir dalyvavo įvairių katalikiškų draugijų veikloje. Kamajų kraštą garsino knygnešys Konstantinas Narkevičius, pardavinėjęs knygas prie bažnyčių, taip pat eidamas per kaimus kaip elgeta.

Knygnyšystė tebegyvuoja

Marcelė priminė, kad ir šiandien knygnešystės tradicijos tebegyvuoja – dabar jas atlieka šiuolaikinės bibliotekininkės. „Ne tik bibliotekoje daliname knygas, bet nešam tiesiai į namus žmonėms, kuriems sunku judėti, vežam į kaimus, kur nebėra bibliotekų,  bibliotekininkės ir dviračiais savo skaitytojus pasiekia“, – sako knygnešė Marcelė.

Savivaldybės inform.

Komunikacijos ir kultūros skyrius

Tel. +370 685 66700

El.p.: r.keliuotyte@rokiskis.lt